Skutečná pravda o kuchyňské soli. Která je zdravější a proč?

Ostatní 20. března 2017 | 13:01 — Monika Moorová
Podívali jsme se na zoubek nejčastějším mýtům o soli. Která sůl je tedy zdravější a proč? A jak to vlastně se solením je?
Další 4 fotografie v galerii
Nabídka solí na našem trhu je široká. Jakou nejlépe zvolit? / Shutterstock

O soli panuje mnoho mýtů. Solit bychom měli méně nebo nejlépe vůbec. Raději bychom měli upřednostnit mořskou sůl než tu obyčejnou. Otázek je mnoho. Pojďme se podívat na největší mýty, které ohledně soli panují.

Sůl je pro náš organismus nezbytně důležitá a neměla by chybět vlastně v žádném jídle. Dodává nám sodík, který je potřebný pro nervový systém, ale také pro celkové hospodaření tekutin v těle. 

Denně potřebujeme přijmout přibližně 2 300 miligramů sodíku, což je jedna čajová lžička soli. Tuto hranici bychom neměli překročit. Přestože sůl k jídlu dáváme automaticky, většina sodíku se do našeho těla dostane z potravin. Omáčky na těstoviny, vývary, chléb, suchary apod., to vše obsahuje sůl a tedy i sodík. Odborníci proto doporučují nakupovat raději potraviny se sníženým obsahem soli.

V obrovské oblibě jsou v současné době soli jako himálajská či košer sůl, které mají méně sodíku než běžná sůl. Neexistuje ale žádná studie, která by přinesla jednoznačný závěr o tom, zda jsou tyto soli opravdu zdravější nebo lepší. Ty momentálně "preferovanější" mají podle odpůrců klasické soli více stopových prvků. Mohou tedy chutnat lépe. Nevýhodou těchto solí je ale poměrně vysoká cena.

Zdá se tedy být velmi pravděpodobné, že používáním těchto "módních" solí žádnou zvláštní přidanou hodnotu, s výjimkou většího "průvanu v peněžence" a možná pocitu, že jste "in", nezískáte.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili nový druh zvláštního typu mravence. Predátora zabije explozí svého těla, sám přitom zemře

Kočky mléko k životu vůbec nepotřebují. Jedná se o jeden z...

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma?...

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...

Udělejte si jednoduchým způsobem malý domácí gril. Z...

Vyrobte si netradiční závěsné květináče. Poslouží i...