Pořád se o tom stydíme mluvit! A přitom jde o velmi důležitou věc

Ostatní 27. března 2017 | 12:06 — Monika Moorová
Jsou věci, o kterých se stále moc nemluví. Převažuje pocit studu, i když jde o velmi důležitou věc, kterou stále mnozí podceňují.
Pro anální zdraví má hygiena velký význam / Shutterstock

Řeč je o našem konečníku. Po vyprázdnění je každý zvyklý otřít se toaletním papírem. Tím by ale hygiena neměla zdaleka končit. Množství lidí se stydí mluvit o tomto tématu, resp. nepovažují ji za něco, čemu by měli věnovat náležitou pozornost. Chyba! Ze špatné hygieny přibývá množství případů infekcí močového měchýře. 

Jak se správně utírat?

K prevenci onemocnění konečníku a udržení si základní hygieny po velké potřebě patří čištění konečníku neparfémovaným toaletním papírem. Každý by se měl otírat pohybem zepředu dozadu, aby se tak zabránilo přenosu zárodků, přítomných ve stolici, do blízkosti vaší močové trubice a močového ústrojí. Pokud se tak stane, jste vystaveni riziku vzniku infekce močového měchýře, kterou obvykle vyvolává bakterie Escherichia coli, žijící ve střevech. Proto je nejčastější přenos od konečníku k ústí močové trubice, kdy bakterie proniknou do měchýře a začnou se množit. Sliznice měchýře je podrážděná a zánět je na světě!

Vyhněte se intenzivnímu utírání, kdy na konečník zbytečně silně tlačíte. To má za následek nepříjemnému podráždění, svědění, bolesti i drobné odřeniny v anální oblasti. Odborníci doporučují po použití toaletního papíru si opláchnout konečník v bidetu nebo umýt pod sprchou a nakonec ošetřit přírodním olejem nebo mastí.

Pro anální zdraví má taková hygiena velký význam. Hygienická očista po vyprázdnění pomocí toaletního papíru a vody je nejvhodnější způsob, jak se vyhnout nepříjemným kožním reakcím, včetně infekce močového měchýře.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků prožívá těžké období. A kvůli stresu se jí ozvala vážná nemoc

Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...

Chcete mít dokonale lesklý a čistý dřez? Vyzkoušejte náš...

Sušení potravin: Vyrobte si zdravé mlsání pro dlouhé zimní...

Zbavte se zbytečných chemikálií! Vydezinfikujte byt stejně...

Starší nebo nepoužívaný lak na nehty nevyhazujte. Máme pro...