Všichni jsme potencionální alkoholici!

Ostatní 29. dubna 2017 | 06:23 — Monika Moorová
Důvod se vždycky najde, jak všichni víme. Alkohol v ČR patří málem k denním zvyklostem. Ale kde končí zábava a začínají obavy, že už jde o skutečnou závislost?
Začátek může vypadat zcela nevinně / Shutterstock

I malé množství alkoholu může být škodlivé a vést k závislosti, když to přeháníme.

Závislým na alkoholu se může stát úplně každý

Přestože si myslíte, že vás se tento problém netýká, že vy nikdy ničemu podobnému nepodlehnete, odborníci jsou díky zkušenostem přesvědčeni o opaku. Závislým na alkoholu se totiž může stát úplně každý, i ten nejzarytější abstinent či nejúspěšnější manažer. Závislost totiž ovlivňuje řada faktorů, jako je dědičnost, negativní emoce či nezpracovaná minulá i současná životní traumata.

Každý chodí na party, proč ne i já

Všichni známí chodí na párty do hospod a klubů a celý večer se tam věnují alkoholu a dobré zábavě. Člověk by si mohl říct, že na tom není nic špatného, vyrazit si s přáteli občas na tah. Ale právě slovo občas se za chvíli změní na často a odtud je už jenom krůček k neustálému nasávání.

Jenom jednoho panáka, jenom dva panáky, jenom tři panáky

Nejdříve vše začíná nevinně. Jedno pivo za večer na dobrou noc nemůže uškodit. Postupně už to ale není jenom jedno pivo, ale pět a k tomu přibývají panáky tvrdého alkoholu. Nakonec místo piva zaujme už jenom tvrdý alkohol. V začátku si samotní budoucí alkoholici ani jejich okolí neuvědomují, kam až to mohou dotáhnout.

Závislost na alkoholu je duševní porucha, která má svá diagnostická kritéria - typické projevy. Jsou jimi:

  • touha (často vůlí neovladatelná) nebo pocit puzení (dychtění) po alkoholu
  • problém s kontrolou v konzumaci alkoholu (dotyčný má problém kontrolovat množství konzumovaného alkoholu, resp. délku konzumace)
  • projevy tolerance vůči účinkům alkoholu (tj. potřeba stále většího množství alkoholu k dosažení očekávaného psychotropního účinku)
  • abstinenční projevy (příznaky odvykacího stavu) při vysazení alkoholu (či už při snížení dávek): nervozita, neklid, třes končetin a posléze celého těla, pocení, stavy agresivity a také úzkosti a jiné
  • postupné zanedbávání důležitých věcí, nejprve zálib a koníčků a posléze i nedůležitějších věcí, jako je práce, vztahy, péče o sebe a o druhé - např. o děti a rodinu
  • pokračování v užívání (pití) alkoholu přes zjevné důkazy škodlivosti takového počínání
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 208 přichází do Česka. Je krásný, svižný a za super cenu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu