Zázračný vitamín C: Mocná zbraň v boji proti rakovině

Ostatní 28. července 2017 | 11:47 — Ilona Cílková
Ačkoli léčba rakoviny patří primárně do rukou odborníkům a lékařům, existuje něco, co by mohlo zabránit růstu rakovinných buněk v těle. Jde přitom o běžně dostupnou přírodní látku.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vitamin C poskytuje ochranu před rakovinou a celkově udržuje naše tělo zdravé / Shutterstock

Rakovina je onemocnění, které si nevybírá. Může postihnout kohokoliv, zasáhne do života člověka, ovlivní nejen jeho fyzické zdraví, ale i psychiku. Podle odborníků z Univerzity Salford ve Velké Británii existuje silný pomocník v boji s touto nebezpečnou chorobou. Dokonce si poradí i s agresivnějšími rakovinnými buňkami, které jsou zodpovědné za růst a vznik metastáz v lidském těle.

Mocná zbraň

Tou zázračnou přírodní látkou je vitamin C. Dostaneme ho běžně v lékárnách jako výživový doplněk nebo jej naše tělo přijímá z některých potravin. Podle vědců tato přírodní látka dokáže vyhledat kmenové rakovinné buňky a zabránit procesu, který se nazývá glykolýza. Tento proces je zodpovědný za metabolismus glukózy. Tím, že ho potlačuje, zabraňuje zmutovaným buňkám získat energii na přežití.

Vitamín C se jeví jako skvělý doplněk ke klasické léčbě rakoviny - chemoterapii. Potlačuje možnost návratu nádoru a brání rozmnožování rakovinových buněk. Podle Dr. Glorii Boneccelliové by mohl být vitamin C účinný při léčbě rakoviny. Jak dále dodala, spolu s výzkumníky hledala způsob, jak zacílit na kmenové rakovinné buňky. Zkoušeli různé látky a nejlepší výsledky dosáhli právě s vitamínem C.

Je levný, netoxický a snadno dostupný, díky čemuž je potenciální zbraní v boji proti rakovině," řekl Dr. Michael Lisanti. Vědci z Výzkumného centra pro rakovinu ve Velké Británii však upozorňují, že studie je zatím v počáteční fázi. Navíc, zaměřuje se na účinky vitaminu C v laboratorních podmínkách, ne na účinky konzumace potravin nebo doplňků výživy obsahujících tento vitamín. Onkologický pacient by neměl v žádném případě měnit plán léčby předepsaný odborným lékařem.

Již v roce 1978 se ukázala síla vitaminu C, když ji chemik Linus Pauling, nositel Nobelovy ceny, zkoumal na onkologických pacientech. Některým bylo denně podáváno 10 g vitamínu C. O několik let později téměř všichni pacienti zemřeli, zatímco 13 z těch, kteří denně užívali vitamín C, přežili! Aby toho nebylo málo, 12 z nich nevykazovalo žádné další příznaky onemocnění.

Mnohé studie dospěly k závěru, že vitamin C poskytuje ochranu před rakovinou a celkově udržuje lidské tělo zdravé.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ze Spojených států přišla smutná zpráva: Zemřel Miloš Forman

Milujete okurky? Pak je budete zbožňovat ještě víc. Umí...

Zužitkujte dřívka od nanuků a vyrobte si z nich úžasné...

Kočky mléko k životu vůbec nepotřebují. Jedná se o jeden z...

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma?...

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...