Největší stravovací chyba, jakou můžete udělat. Malý hřích a vaše tukové buňky se zblázní!

Ostatní 02. srpna 2017 | 13:03 — Monika Moorová
Máte chuť na klasický masový hamburger? Odborníci varují, abyste si dobře promysleli, co si k němu dáte k pití.
Další 3 fotografie v galerii
Nedaří se vám shodit nadbytečná kila? Řešení problému nemusí být tak složité / Shutterstock

Zejména ti, kteří mají problém s hmotností, by měli zpozornět. Mnoho lidí totiž hamburger z rychlého občerstvení zapije Coca Colou nebo jiným slazeným nápojem. A to je obrovská chyba.

Studie zveřejněná v magazínu BMC Nutrition upozorňuje na fakt, že pokud zapíjíte jídla bohatá na bílkoviny slazenými nápoji, snižujete tak činnost metabolismu a vaše tělo si ukládá více tukových zásob.

Studie realizovaná americkým ministerstvem zemědělství potvrdila, že nápoje slazené cukrem snižují oxidaci tuků o přibližně osm procent. Pokud hlavní jídlo obsahovalo například 15 procent bílkovinné složky, slazený nápoj snížil štěpení tuků o 7,2 gramu. Pokud tvořily bílkoviny 30 procent pokrmu, oxidace se snížila o 12,6 gramu. Znamená to, že čím více bílkovin v jídle zkonzumujete, tím důsledněji byste se měli slazeným nápojům vyhýbat.

Kalorická katastrofa

Další nevýhodou konzumace kalorických sladkých nápojů v kombinaci s hamburgery je zvýšená chuť na slané a pikantní potraviny, která se objevuje přibližně čtyři hodiny po hlavním jídle. Ze studie vyplývá, že třetinu kalorií pocházejících ze slazených nápojů tělo nespotřebovalo a metabolismus tuků byl zpomalen.

Do výzkumu vědci zapojili skupinu zdravých dospělých, jejichž věkový průměr byl 23 let. Vědci jejich tělesné reakce sledovali dvě 24-hodinové období. Mladí lidé strávili celkem dva dny v izolovaných podmínkách, ve kterých byl neustále monitorován jejich pohyb, měřena jejich tělesná teplota, tlak, kontrolován byl výdej energie a spalování kalorií po konzumaci jídla.

Ze studie vyplývá, že slazené nápoje ovlivňují energetickou rovnováhu organismu. Nadbytečné kalorie ze slazených nápojů se u dobrovolníků ukládaly se v těle v podobě tukových rezerv ve výrazně vyšší míře. Pro americkou populaci jsou tyto nápoje nejvydatnějším zdrojem cukru ve stravě. I díky nim se epidemie obezity mezi Američany, ale nejenom mezi nimi, neustále rozrůstá.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Již brzy nastane čas dovolených. Víte, podle čeho vybrat ideální zavazadlo?

Již brzy nastane čas dovolených. Víte, podle čeho vybrat...

6 tipů, jak si nejlépe vybrat destinaci a hotel pro dovolenou u...

Kde je v Evropě nejhezčí koupání? Pár tipů, kde najdete...

Plánujete cestu po Evropě? Víme kde nejvýhodněji natankovat

Nejvíce druhů opic na světě, nejkrásnější pláž,...

Krvavý rituál v Mexico City: Vydejte se po stopách děsivého...