Největší stravovací chyba, jakou můžete udělat. Malý hřích a vaše tukové buňky se zblázní!

Ostatní 02. srpna 2017 | 13:03 — Monika Moorová
Máte chuť na klasický masový hamburger? Odborníci varují, abyste si dobře promysleli, co si k němu dáte k pití.
Další 3 fotografie v galerii
Nedaří se vám shodit nadbytečná kila? Řešení problému nemusí být tak složité / Shutterstock

Zejména ti, kteří mají problém s hmotností, by měli zpozornět. Mnoho lidí totiž hamburger z rychlého občerstvení zapije Coca Colou nebo jiným slazeným nápojem. A to je obrovská chyba.

Studie zveřejněná v magazínu BMC Nutrition upozorňuje na fakt, že pokud zapíjíte jídla bohatá na bílkoviny slazenými nápoji, snižujete tak činnost metabolismu a vaše tělo si ukládá více tukových zásob.

Studie realizovaná americkým ministerstvem zemědělství potvrdila, že nápoje slazené cukrem snižují oxidaci tuků o přibližně osm procent. Pokud hlavní jídlo obsahovalo například 15 procent bílkovinné složky, slazený nápoj snížil štěpení tuků o 7,2 gramu. Pokud tvořily bílkoviny 30 procent pokrmu, oxidace se snížila o 12,6 gramu. Znamená to, že čím více bílkovin v jídle zkonzumujete, tím důsledněji byste se měli slazeným nápojům vyhýbat.

Kalorická katastrofa

Další nevýhodou konzumace kalorických sladkých nápojů v kombinaci s hamburgery je zvýšená chuť na slané a pikantní potraviny, která se objevuje přibližně čtyři hodiny po hlavním jídle. Ze studie vyplývá, že třetinu kalorií pocházejících ze slazených nápojů tělo nespotřebovalo a metabolismus tuků byl zpomalen.

Do výzkumu vědci zapojili skupinu zdravých dospělých, jejichž věkový průměr byl 23 let. Vědci jejich tělesné reakce sledovali dvě 24-hodinové období. Mladí lidé strávili celkem dva dny v izolovaných podmínkách, ve kterých byl neustále monitorován jejich pohyb, měřena jejich tělesná teplota, tlak, kontrolován byl výdej energie a spalování kalorií po konzumaci jídla.

Ze studie vyplývá, že slazené nápoje ovlivňují energetickou rovnováhu organismu. Nadbytečné kalorie ze slazených nápojů se u dobrovolníků ukládaly se v těle v podobě tukových rezerv ve výrazně vyšší míře. Pro americkou populaci jsou tyto nápoje nejvydatnějším zdrojem cukru ve stravě. I díky nim se epidemie obezity mezi Američany, ale nejenom mezi nimi, neustále rozrůstá.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků prožívá těžké období. A kvůli stresu se jí ozvala vážná nemoc

Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...

Chcete mít dokonale lesklý a čistý dřez? Vyzkoušejte náš...

Sušení potravin: Vyrobte si zdravé mlsání pro dlouhé zimní...

Zbavte se zbytečných chemikálií! Vydezinfikujte byt stejně...

Starší nebo nepoužívaný lak na nehty nevyhazujte. Máme pro...