Máte náladu pod psa? Zkuste potraviny, které vám zvýší hladinu hormonů štěstí

Ostatní 09. září 2017 | 18:13 — Monika Moorová
Hormony štěstí jsou látky, jež pomáhají tělu zlepšit náladu, lépe zvládat stresové situace a také se s nimi rychleji vyrovnat, a vůbec celkově hledět na svět pozitivněji.
Dalších 5 fotografií v galerii
Máte náladu na bodu mrazu a nevíte, jak z toho? Zkuste hormony štěstí / Shutterstock

Jde o tzv. neurotransmitery, tedy přenašeče vzruchů, které pozitivně ovlivňují naši náladu. Jaké látky jsou považovány za hormony štěstí?

Serotonin

Ovlivňuje cyklus spánku a bdění, paměť, ale také souvisí s přijímáním potravy. Serotonin sice nelze dostat do těla potravinami přímo, ale některá jídla obsahují aminokyselinu L-tryptofan, která tvorbu serotoninu v těle podporuje.

Jaké potraviny je dobré konzumovat?

Patří mezi ně některé druhy sýrů (především ty zrající), mléčné výrobky, losos, krůtí maso, sardinky, tuňák, listová zelenina, celozrnné pečivo. Dále tuto aminokyselinu najdeme ve vejcích, luštěninách, švestkách, rajčatech, banánech, ořechách a semínkách.

Uvolnění serotoninu způsobuje také tvrdý alkohol a nikotin, ale jen na krátkou chvíli a s nežádoucími vedlejšími účinky.

Endorfiny

Endorfiny vyvolávají vnitřní pocit štěstí, způsobují dobrou náladu, regulují spánek a teplotu těla, snižují pocity napětí a stresu a tlumí bolesti. Nejen proto se označují za legální drogu, protože fungují podobně a vytvářejí určitou závislost na stavu euforie.

Kdy se vyplavují endorfiny

Endorfiny se vyplavují obecně při fyzické zátěži, sportu či při sexu. Ale nejen sport a fyzická zátěž mají vliv na produkci endorfinů. Ty produkují i příjemné pocity z okolního prostředí, poslech uklidňující hudby, doteky milého člověka, pochvala ve škole či v práci.

Jaké potraviny jsou spojeny s endorfiny?

Vědeckými pokusy bylo zjištěno, že produkci endorfinů spouští čokoláda, kakao nebo hroznový cukr.

Melatonin

Melatonin je opakem serotoninu, laicky řečeno jde o jakýsi „noční serotonin“, protože se vytváří ve tmě a napomáhá klidnému spánku. Maxima dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou noční. Pokud člověku chybí melatonin, trpí nespavostí a tím pak i depresemi a úzkostmi.

Jaké potraviny podporují činnost melatoninu?

Činnost melatoninu podporují rajčata, rýže, zázvor, kukuřice, ovesné vločky.

Dopamin

Tento hormon by se dal nazvat hormonem radostného očekávání. Vyvolává pocity dobré nálady, když se těšíme na něco hezkého, na dárek, pochvalu, uznání. Jestliže se však očekávání nenaplní, hladina dopaminu poklesne.

Jaké potraviny zvyšují hladinu dopaminu?

Zvýšit hladinu dopaminu můžeme konzumací potravin bohatých na bílkoviny, černého nebo kajenského pepře, kmínu, chilli papriček, fenyklu, česneku, zázvoru, rozmarýnu, kurkumy, bazalky či lněného semínka. Na produkci dopaminu se pozitivně podílí i pití zeleného čaje či černé kávy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci plánují postavit základnu na Měsíci. Konečně objevili vhodné místo

Kůra z pomerančů má v domácnosti několik překvapivých...

Nepodceňujte jablka! Jsou málo kalorická a plná vitamínů....

Tulipány jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů....

Nepříjemný zápach ze psí tlamy: Jak ho účinně odstranit?

Zpracování švestek na zimu: Rady a tipy jak na povidla a...

Chcete mít dokonale lesklý a čistý dřez? Vyzkoušejte náš...