Nenechte se napálit. Jaký je rozdíl mezi mletým a mělněným masem?

Ostatní 28. května 2018 | 09:39 — Monika Moorová
Poslední dobou lze v obchodech nalézt často místo mletého masa maso mělněné. Možná jste si řekli, že jde jen o změnu názvu. Omyl. Mělněné maso má horší kvalitu, protože jde jen o obchodní název a nikde není stanoveno, kolik čeho má obsahovat.
Další 3 fotografie v galerii
Poznáte mleté maso od mělněného? / Shutterstock

Může se zdát, že mělněné maso v poslední době téměř vytlačilo z nabídky supermarketů maso mleté. Změna názvu však má své opodstatnění. Bohužel pro nás spotřebitele to nejsou dobré zprávy. O dalším ožehavém tématu jsme psali zde.

Co je vlastně ve vaničce?

Obchodníci toto označení totiž používají pouze jako obchodní název, který není zakotvený ve vyhlášce. Vůbec tedy nevypovídá o tom, co v plastové vaničce skutečně najdete. Zatímco mleté maso musí být maso vykostěné, rozmělněné a s obsahem soli nižším než jedno procento, mělněné maso může obsahovat například stabilizátory, vodu, víc soli a podobně.

Jak se zorientovat?

Mleté maso je pouze vykostěné maso, které bylo rozmělněno a obsahuje méně než jedno procento soli.

• balený masný výrobek, masný polotovar – smí obsahovat přídatné látky a vodu, veškeré použité složky musejí být vyznačeny ve složení

balené mleté maso – smí být přidána pouze kuchyňská sůl v množství max. do jednoho procenta, přídavek soli musí být uveden na obalu

nebalené mleté maso – musí být namleto přímo před zrakem kupujícího a pouze z masa, žádné přídavky nejsou povoleny

nebalené mleté – polotovar připravený k prodeji v obsluhovaném pultu třeba i u řezníka, kromě soli často obsahuje další přísady, nesmí proto být prodáván jako „mleté maso“, informace o složení má poskytnout obsluha

mělněné maso – nemá definici v zákoně, obvykle však znamená, že výrobek nesplňuje požadavky na označení „mleté maso“, jde o obchodní název masného polotovaru

Pokud se vám nechce studovat složení na krabičce, můžete zkusit vypozorovat rozdíly v konzistenci: mleté maso je pomleté, ale mělněné je projeté sekacím mlýnkem a vypadá spíš jako pasta.

Každé se hodí na něco jiného

Proto se hodí také na jiná jídla než klasické mleté maso. Z mělněného se vám podaří udělat třeba velmi jemné kuličky do polévky nebo masové noky například se špenátem. 

Jestli se vám ale nechce riskovat, jaké "chuťovky" v masu máte, není nic jednoduššího než koupit si v masně příslušný kus a doma si ho namlít. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vesmírné technologie jsou stále primitivní pro cestu na Mars. Většina lidské posádky může zemřít

Vypěstujte si v květináči vlastní hříbky

Je vám horko? Dejte si pyžamo do mrazáku

Libuje si váš pejsek v kočičích exkrementech? Víme, co mu...

Zbyla vám krabice od bot? Budete se divit, co se z ní dá...

Chcete bohatou úrodu paprik? Nezapomeňte jim udělat plot

Chcete mít letos krásné fuchsie? Dodržujte tato pravidla