Sprchujete se každý den? Zahoďte alespoň mýdlo i sprchový gel

Zdraví 03. června 2017 | 08:09 — Monika Moorová
Základní hygienické zásady vtloukají rodiče do hlavy už malým dětem. Učí je, jak je očista celého těla i jeho částí důležitá. To, co se ale mnozí v dětství naučí, v dospělosti již tolik nedodržují, případně to naopak s hygienou přehánějí, čímž také ohrožují své zdraví.
Kůži a vlasy totiž při mytí připravujeme o cenné látky a přírodní – tělu vlastní – tukové složky. / Shutterstock

Mnozí lidé si bez každodenní sprchy nedokážou představit život. Jenže, každodenní sprchování celého těla a především každodenní mytí celého těla mýdlem či sprchovým gelem není zdravé.

Někteří lidé si ve sprchování libují, ráchají se pod vodním proudem jako tuleni a ještě si u toho prozpěvují. Jiní lidé naopak sprchování nesnášejí a odbývají ho nejvyšší možnou rychlostí.

Obě skupiny ovšem mají společné to, že se sprchují zbytečně často. Společenská inteligence a výchova se nám snaží namluvit, že je potřeba se sprchovat alespoň jednou denně. Dermatologové ovšem nesouhlasí!
I oni se shodují na tom, že mytí pokožky přípravkem každý den zdraví spíš škodí. Jednak pokožka přichází o přirozené pH, ale také se smývají pro život nezbytné bakterie a kůže je napadána těmi škodlivými či plísněmi.

„Rázné každodenní mytí celého povrchu těla narušuje přirozenou mikroflóru na pokožce a také smývá cenné oleje,“ tvrdí profesor John Oxford z Queen Mary’s University. To ale podle něj neznamená, že se mají lidé přestat mýt. Naopak. Ruce si musejí omývat alespoň pětkrát denně, minimálně jednou denně také obličej a intimní partie.

Doktorka Rachel Lutsati doporučuje se sprchovat jen 2x týdně. Zároveň nedoporučuje mytí vlasů každý den, protože šampony a kondicionéry se na vlasech udržují příliš dlouho a mohou tak poničit zdraví v důsledku toho, že nejsou odstraněny vodou po jednom opláchnutí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci zjistili, že Pluto mohlo vzniknout z více než miliardy komet

Věděli jste, že vašeho psa může zabít i obyčejná voda?...

Chcete mít bohatou úrodu rajčat? Pověste je "hlavou" dolů

Nepořádek v zásuvkách? Vyrobte si jednoduchý pořadač a...

Obyčejné ořezávátko na tužky a větve. Během chvíle vám...

Zbavte se otravného mechu a plevele z vaší zámkové dlažby...

Zapomeňte na chemii. Udělejte si svůj vlastní difuzér