Sprchujete se každý den? Zahoďte alespoň mýdlo i sprchový gel

Zdraví 03. června 2017 | 08:09 — Monika Moorová
Základní hygienické zásady vtloukají rodiče do hlavy už malým dětem. Učí je, jak je očista celého těla i jeho částí důležitá. To, co se ale mnozí v dětství naučí, v dospělosti již tolik nedodržují, případně to naopak s hygienou přehánějí, čímž také ohrožují své zdraví.
Kůži a vlasy totiž při mytí připravujeme o cenné látky a přírodní – tělu vlastní – tukové složky. / Shutterstock

Mnozí lidé si bez každodenní sprchy nedokážou představit život. Jenže, každodenní sprchování celého těla a především každodenní mytí celého těla mýdlem či sprchovým gelem není zdravé.

Někteří lidé si ve sprchování libují, ráchají se pod vodním proudem jako tuleni a ještě si u toho prozpěvují. Jiní lidé naopak sprchování nesnášejí a odbývají ho nejvyšší možnou rychlostí.

Obě skupiny ovšem mají společné to, že se sprchují zbytečně často. Společenská inteligence a výchova se nám snaží namluvit, že je potřeba se sprchovat alespoň jednou denně. Dermatologové ovšem nesouhlasí!
I oni se shodují na tom, že mytí pokožky přípravkem každý den zdraví spíš škodí. Jednak pokožka přichází o přirozené pH, ale také se smývají pro život nezbytné bakterie a kůže je napadána těmi škodlivými či plísněmi.

„Rázné každodenní mytí celého povrchu těla narušuje přirozenou mikroflóru na pokožce a také smývá cenné oleje,“ tvrdí profesor John Oxford z Queen Mary’s University. To ale podle něj neznamená, že se mají lidé přestat mýt. Naopak. Ruce si musejí omývat alespoň pětkrát denně, minimálně jednou denně také obličej a intimní partie.

Doktorka Rachel Lutsati doporučuje se sprchovat jen 2x týdně. Zároveň nedoporučuje mytí vlasů každý den, protože šampony a kondicionéry se na vlasech udržují příliš dlouho a mohou tak poničit zdraví v důsledku toho, že nejsou odstraněny vodou po jednom opláchnutí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čeští vědci objevili na Nové Guinei neznámý druh jeskynního raka

Vypěstujte si svou vlastní lékárničku první pomoci a mějte...

Recyklujte PET lahve a vyrobte si z nich kouzelné květináče

Ještě nemáte boby a sáňky? Poradíme vám, jak vybrat ty...

Popel z kamen nevyhazujte! Pohnojte s ním ještě zahrádku, a...

Potkali jste v zimě ježka? Hned se pro něj vraťte! Jeho...

Vytvořte si krásný košík na drobnosti z obyčejné krabice...