Zatočte s přicházející podzimní únavou

Zdraví 03. října 2017 | 13:45 — redakce
Dny se zkracují a noci prodlužují. Ubývá energie a starosti se zdají o něco více vysilující. Podzim je roční období, které se vyznačuje nejen zářivě barevným listím na stromech, ale také ochlazením, úbytkem světla a deštivým počasím. S tím souvisí podzimní únava, která v tomto čase postihuje většinu z nás.
Únava, ospalost, nejen podzim a sychravé počasí je viníkem / Internet

Pokud se i Vy cítíte bez energie a máte špatnou náladu, naordinujte si dostatečný spánek, pohyb a stravu bohatou na vitamíny a minerály. Možná pak bude podzim patřit mezi Vaše nejoblíbenější roční období.

Jaké jsou příčiny podzimní únavy?

Únava v období podzimu souvisí především s tím, co se odehrává venku za oknem. Slunečné léto skončilo a začíná období nízkých teplot, deště a nedostatku světla. Barevné listí pomalu opadává a všechno je ponuré a šedivé. Slábne naše venkovní pohybová aktivita a je i méně dostupné čerstvé ovoce a zelenina, které nám zajišťovaly dostatečný přísun vitamínů a minerálů. To vše dohromady vede k úbytku energie a zhoršení nálady. Do ničeho nemáme chuť a jsme rozmrzelí a podráždění.

Zvyšte si hladinu štěstí

Pravidelný spánek

Spánek je důležitý pro regeneraci našeho organismu. Jeho ideální délka by se měla pochybovat kolem 8 hodin denně.

Správná životospráva s vysokým obsahem vitamínů a minerálů

Strava patří mezi ty nejdůležitější faktory, jezte tedy pravidelně a nezapomeňte na potraviny s obsahem vitaminu C (ovoce, zelenina), vitaminu B5 (mléčné výrobky, slunečnicová semínka, kukuřice...) Rovněž je třeba do stravy zařadit potraviny s obsahem železa (hrozinky, játra, špenát, červené druhy mas...), dále pak s obsahem vápníku, draslíku, zinku, sodíku a dalších minerálů. V případě, že máte pocit, že je Vaše strava na tyto látky chudá, můžete je dodatečně získat prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. S jejich výběrem by Vám měl poradit praktický lékař nebo lékárník.

Pitný režim

Dospělý člověk by měl denně vypít cca 2 litry čisté vody. Minimalizujte popíjení kávy, slazených nápojů a alkoholu.

Omezení stresu

stres se negativně podílí na našem zdraví a rovněž způsobuje vysilování organismu a následnou únavu. Stresové situace kompenzujte těmi příjemnými, jako např. časem stráveným se svými blízkými, procházkami v přírodě, kulturou, sportem apod., během kterých načerpáte novou energii.

Sport

Pohybová aktivita pomáhá našemu tělu a mysli. Najděte si takový sport, který Vás bude bavit a vydržíte u něj tedy dlouhodobě.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Náhlá smrt mladého herce z Ordinace všechny šokovala

Renovace schodů nemusí stát tisíce. Máme pro vás...

Vyrobte dětem domácí ekologické vodové barvy

Vyrobte si nevšední čelo za postelí. A za pár kaček

Postarejte se v zimě i o veverky. Tyto roztomilé akrobatky...

Převlékněte starý nábytek nebo okno do fólie. A bez lepení

Tyto rostliny raději nepěstujte. Mohou způsobit i smrt