Znáte 5 nejhorších chorob, které na nás přenáší klíště?

Zdraví 15. června 2017 | 11:01 — Monika Moorová
Klíšťata mohou přenášet na člověka bakteriální původce Lymeské boreliózy či ehrlichiózy nebo viry způsobující klíšťový zánět mozku.
Dalších 5 fotografií v galerii
V tomto období jsou klíšťata velmi aktivní / Shutterstock

Jelikož ne vždy jsme si vědomi přisátí klíštěte, bývají často počáteční stádia těchto nemocí považovány za chřipku. Správná diagnóza tak bývá stanovena pozdě či dokonce nikdy. V současnosti hrozí hned pět závažných chorob, které na vás může přenést infikované klíště. Na všech pět chorob si můžete nechat vytažené klíště otestovat, nejčastěji si ovšem lidé nechávají zjišťovat přítomnost původců boreliózy, encefalitidy a ehrlichiózy.

Borelióza

Borelióza způsobená mikroby se projevuje za několik dnů až týdnů po infekci, většinou červenou skvrnou v místě přisátí klíštěte, případně horečkou, únavou nebo zvracením. Zhruba u čtvrtiny nakažených se nemusí projevit vůbec, ale rovnou přechází do těžko léčitelné chronické formy, kdy postižený musí bojovat s postižením kloubů a šlach, napadením nervové soustavy nebo dalších orgánů. Na vývoji vakcíny pro člověka se pracuje, vakcína pro psy a kočky už existuje.

Klíšťová encefalitida

Je virové zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Je to zatím jediné onemocnění přenášené klíštětem, proti kterému existuje vakcína. Inkubační doba onemocnění je asi 7 až 14 dnů, může to být však i měsíc. Onemocnění má obvykle dvoufázový průběh. Po uplynutí inkubační doby dojde k rozvoji první fáze onemocnění, ve kterém mohou příznaky připomínat lehkou chřipku. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní.

Druhá fáze onemocnění je doprovázena krutými bolestmi hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu. 

Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků. Patří k nim například ochrnutí či částečné ochrnutí horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.

Ehrlichióza

Ehrlichiózu způsobuje bakterie, která napadá bílé krvinky, proniká do nich a snižuje tak jejich obrannou funkci. Projevuje se jako horečnaté onemocnění. Prozatím nejvíce případů tohoto nově rozpoznaného onemocnění bylo diagnostikováno v USA. V ČR, stejně jako v jiných evropských zemích, je toto onemocnění evidováno spíše výjimečně. Klinickými příznaky jsou horečka, bolest hlavy či svalů. Mohou být postiženy vnitřní orgány, nejčastěji plíce, játra a centrální nervová soustava.

Babesióza

Jde o onemocnění ohrožující hlavně osoby se sníženou imunitou a odebranou slezinou. Způsobuje ho prvok, který napadá červené krvinky. Jde o vzácné onemocnění a často bývá doprovázené Lymeskou boreliózou. Prvotní znaky jsou únava, nechutenství, bolesti kloubů a svalů, deprese, kašel, nevolnost a zvracení, dušnost.

Bartonelóza

Způsobují jí bakterie, které na člověka může přenést klíště nebo blecha především z koček a psů. Onemocnění je při včasné diagnóze dobře léčitelné antibiotiky. Bez léčby však nemoc postupuje a u pacientů s oslabenou imunitou dokonce velmi rychle a často končí i smrtí. Projevuje se zduřením uzlin (trvá 1 týden až 2 měsíce), které je doprovázeno horečkou po dobu 4-5 dní. Běžné bývají bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, závratě bolesti zad a očí. Může dojít rovněž k zánětu spojivek, samovolnému pohybu očí a ke zvětšení jater. 

Obrana proti klíšťatům

Aktivita klíšťat je v současné době zvýšená. Nesnadnější způsob, jak se vyhnout nakažení infikovaným klíštětem, je vyhnout se přisátí klíštěte. Proto je velmi důležitá prevence. Volte vhodné oblečení a používete repelenty. Vyhýbejte se pohybu v hustém nízkém porostu smíšených lesů, což je typický biotop klíštěte. Po návratu domů se důkladně prohlédněte a požádejte jinou osobu, aby vám prohlédla místa, která sami nemůžete zkontrolovat.

A malá rada na konec. Vzhledem k delší inkubační době nemocí přenášených klíštětem je dobré, když už klíště "chytíte" poznamenat si to do kalendáře. Za několik týdnů, když už jste na klíště dávno zapomněli, si tak můžete připomenout, že se o vás nepokouší jenom letní chřipka. A přesné datum infikování pomůže i vašemu lékaři při stanovení diagnózy.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu