Proč vás po některém jídle bolí hlava?

Zdraví 02. července 2017 | 12:14 — Monika Moorová
S výjimkou masa, ryb a několika druhů mořských živočichů, téměř všechny potraviny mají určité množství sacharidů.
Dalších 5 fotografií v galerii
Bolest hlavy způsobuje řada faktorů / Shutterstock

Pokud máte pocit, že vás bolí hlava po příjmu sacharidů, může to být náznak, že máte vysokou hladinu cukru v krvi. Další možností, kdy vás po sacharidovém jídle bolí hlava, jsou alergie. Například, pokud máte bezlepkovou dietu, právě potraviny bohaté na sacharidy mohou být pro vás spouštěčem bolesti hlavy. Je pravda, že bolest hlavy způsobuje i dehydratace, chudokrevnost, nebo jiný zdravotní problém. Nicméně, vždy je lepší zjistit příčinu dříve, než už bude pozdě.

Vysoká hladina cukru v krvi

Palivem pro naše buňky je právě glukóza, která je jedním ze sacharidů. Pokud jste zdravý jedinec, tak si vaše tělo stabilizuje hladinu cukru v krvi samo. Pokud jste diabetik, víte, že hladina cukru v krvi by se vám mohla zvýšit po příjmu jídla. Pokud je vaše hladina cukru v krvi příliš vysoká, může to vést k prudkým bolestem hlavy.

Alergie na potraviny

Po příjmu sacharidů vás kromě bolesti hlavy mohou také doprovázet různé vyrážky, dýchací potíže, příležitostně i problémy s polykáním. Toto jsou příznaky, které by mohly být signálem na silnou alergickou reakci, a je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Například, umělá sladidla, která obsahují malé množství uhlohydrátů, dokáží u některých lidí vyvolat právě už mnohokrát zmíněnou bolest hlavy.

Celiakie

Celiakie, onemocnění charakterizované nestravitelností lepku, má jako vedlejší účinek právě častou bolest hlavy. Trpíte-li celiakií, vaše tělo nerozpozná lepek jako zdravou a bezpečnou látku, a váš imunitní systém přejde do režimu útoku. To způsobí, že vaše tělo ničí zdravé buňky v trávicím traktu. Pokud se celiakie nediagnostikuje, může způsobit dlouhodobou podvýživu, neboť živiny nemohou být správně absorbovány přes poškozené střevní stěny.

Nízký příjem tekutin

Pokud přijímáte velké množství potravin bohatých na sacharidy, a přitom málo pijete, je bolest hlavy známkou dehydratace. Pokud jste dehydratovaní, máte pocit oslabení, pociťujete únavu a žízeň. Muži by měli denně vypít 3,7 litru tekutin, u žen se doporučuje 2,7 litru tekutin za den. Všechny potraviny a jídlo potřebují vodu ke zpracování a v případě, že málo pijete, tělo začne absorbovat vodu přímo z buněk, což vede k akutní bolesti hlavy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herečka Kate Hudson promluvila o svém románku s Bradem Pittem!

Staré štafle nemusí sloužit pouze k práci. Vytvořte si z...

Jak se nejlépe zbavit chemie z ovoce a zeleniny? Poradíme vám...

Vyrobte si česnekový sirup: Již pět kapek na kostce cukru...

Opravit poškozený sádrokarton zvládnete i sami. Poradíme,...

Až třetina českých nemovitostí trpí plísněmi. Poradíme,...

Voňavý a dezinfikovaný záchod téměř bez práce: Vyrobte si...