Konec se zažitým tvrzením, kterému každý věří. Jak je to v létě s příjmem tuků?

Zdraví 18. července 2017 | 11:48 — Ilona Cílková
Většina lidí mění v létě svůj jídelníček. V horkém počasí máme obvykle menší chuť k jídlu, což je důvod, proč mnoho pokrmů na čas vyloučíme.
Dalších 6 fotografií v galerii
Řepkový olej má pro lidské tělo ideální složení mastných kyselin / Shutterstock

Někdy se pak můžeme z nejrůznějších pramenů dozvědět, že by se v letním období měly vyloučit i tuky. Podle lékařů to ale není správné. I v letním období by měl být jídelníček co nejpestřejší.

Tuky jsou totiž pro lidský organismus jednou ze základních živin, které potřebujeme i v létě. Upřednostňovat bychom měli rostlinné oleje, které jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny.

Přednost mají nenasycené tuky

Dobrým příkladem takového produktu je řepkový olej, který se, pokud jde o o výživu člověka, vyznačuje ideálním poměrem omega-6 k omega-3 mastným kyselinám, tj 2: 1. Takže nejen množství, ale i poměr je důležitý.

Za trend v přípravě pokrmů můžeme považovat nahrazování nasycených tuků nenasycenými, které jsou pro organismus prospěšnější. Do tohoto trendu přesně zapadá používání řepkového oleje, který obsahuje nejméně nasycených mastných kyselin, je bohatý na esenciální nenasycené mastné kyseliny ze skupiny omega-3.

Je třeba také poznamenat, že kyselina ALA, která je součástí řepkového oleje, pomáhá udržovat normální hladiny cholesterolu v krvi (pozitivní účinky se projevují při konzumaci 2 g denně). Odborníci také doporučují, aby tuky tvořily cca 20 - 35% celkové energetické hodnoty stravy.

Jak si připravit zeleninu?

Důležitý je také způsob dochucení zeleniny, kterou v letním období konzumujeme častěji. Její spotřeba v syrovém stavu je dobrá pro zachování živin, které nejsou termostabilní, tedy zejména vitamíny a enzymy. Chutnou a prospěšnou součástí letního menu tak mohou být zeleninové saláty, které bychom měli doplnit lžičkou řepkového oleje. Nebojte se, že salát dostane "divnou" chuť. Kvalitní řepkový olej je v podstatě bez chuti, je čirý a nemá ani žádnou výraznou vůni.

Připravujete si zeleninové mísy? Tuky včetně rostlinných olejů, mohou být použity pro přípravu rozmanitých pomazánek a dipů, které příjemně zpestří naše letní menu. Máte chuť si zamlsat? Přidejte ořechy. Ty rovněž obsahují cenné tuky.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Helena Houdová zapózovala se svojí babičkou: Ve dvaadevadesáti vypadá fantasticky!

Vyrobte si originální nástěnku na vzkazy či fotografie....

Nebezpečné vánoční mlsání: Nevhodné potraviny mohou být...

Červeného vína se nemusíte vzdát. Jen se ho naučte pít a...

Místo rozkvetlé zahrady zelený dům. Jde to i jednoduše

Špinavá okna lze umýt i v zimě. Jen je potřeba dodržet pár...

Zázrak jménem cibule. Královna kuchyně, která zaručeně...