Solíte příliš? Zkuste bezva fígl, který vám pomůže zbavit se škodlivého návyku

Zdraví 22. listopadu 2017 | 09:23 — Monika Moorová
Češi se řadí mezi evropské rekordmany v solení. Ale víte, že ten, kdo umí správně zacházet s kořením, nemusí jídlo tolik solit, a přesto má skvělou chuť?
Další 4 fotografie v galerii
Nadbytek soli nám škodí, způsobuje řadu nemocí a fyzických obtíží / Shutterstock

Nadbytečný příjem soli je prostě nezdravý a způsobuje řadu nemocí a fyzických obtíží. Problém zvýšené konzumace soli je nutné řešit již v dětském věku, jelikož stravovací návyky vytvořené v dětství většinou přetrvávají i do dospělosti.

Profesor Derek Denton z melbournské univerzity tvrdí, že klasická chuť na sůl se podobá závislosti na opiátech a kokainu. Čím více solíme, tím vyšší dávky náš organismus vyžaduje. Ač si někteří lidé neumí jídlo bez soli ani představit, lze s touto závislostí bojovat. Nadměrné solení přitom překrývá přirozenou a dobrou chuť jídla. Omezení soli na polovinu po dobu alespoň jednoho měsíce způsobí, že si vaše chuť zvykne na méně slané. Sůl omezujte postupně až na denní doporučenou dávku pod 5g, a po čase ji nebudete téměř potřebovat. O tom, jak můžete omezit sůl, jsme psali v našem dalším článku.

Studie provedená čínskými vědci zase odhalila, že lidé, kteří mají rádi pálivá jídla, konzumují výrazně méně soli než ti, kteří chilli a jiné pálivé pochutiny nemají rádi. 

Výzkumníci z vojenské lékařské univerzity v čínském Čchung-čchingu zjišťovali chuťové preference a z nich vyplývající zdravotní stav na více než 600 osobách. Nejzajímavějším zjištěním bylo, že milovníci chilli preferovali méně solená jídla a za den snědli zhruba o půl čajové lžičky soli méně než lidé, kteří pálivé nemají rádi. Dokonce jim byl zjištěn celkově nižší systolický i diastolický tlak.

Další testy vědci prováděli na myších. Jedné skupině podávali sůl, druhé kapsaicin, tedy alkaloid, který v papričkách způsobuje pálivost. Obě ingredience v mozku aktivovaly centra, která jsou stimulována v případě vnímání slané chuti. Pálivé jídlo tedy může vyvolávat pocit, že je slanější, než ve skutečnosti je.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čína bojuje proti emisím. Spustila na vodu první čistě elektrickou nákladní loď světa

Živý stromek nesnáší přechod do tepla. Postarejte se o...

Vyrobte si originální nástěnku na vzkazy či fotografie....

Nebezpečné vánoční mlsání: Nevhodné potraviny mohou být...

Červeného vína se nemusíte vzdát. Jen se ho naučte pít a...

Místo rozkvetlé zahrady zelený dům. Jde to i jednoduše

Špinavá okna lze umýt i v zimě. Jen je potřeba dodržet pár...