Tipy, jak se co nejrychleji zbavit ohyzdných modřin

Zdraví 03. března 2018 | 11:13 — Monika Moorová
Ačkoli je modřina obvykle neškodná a v podstatě si s ní nemusíme lámat hlavu, někdy prostě potřebujeme, aby zmizela co nejdříve. Máme pro vás několik zajímavých tipů, jak si s nimi poradit bez léků, pouze pomocí přírody.
Další 2 fotografie v galerii
Stačí chvilka nepozornosti a modřina je na světě / Shutterstock

Přijít k modřině není nic složitého. Stačí chvilka nepozornosti a barvami hrající "ozdoba" je na světě. Modřiny nejsou většinou nebezpečné a po několika dnech se samovolně vstřebají.

Zatočte s modřinami 

V první řadě je vhodné si přímo po úrazu zatlačit na několik minut postižené místo. Skvělé jsou i studené až ledové obklady, které v místě poranění sníží prokrvení. V případě, že je již modřina na světě, vyzkoušejte ji několikrát denně jemně masírovat. O tom, jak se pomocí přírodních produktů zbavit kašle, jsme psali jinde.

Podlitinám je vhodné dopřát i trochu slunce. Pomůže to rychlejšímu vyblednutí. Ultrafialové paprsky totiž rozkládají metabolity krevního barviva. Velkými pomocníky jsou i mnohé druhy bylin či jiné přírodní látky.

Vsaďte na přírodu

Med

Na vstřebávání modřin dobře působí med. Potírejte jím postižená místa a překryjte plátnem. Modřina se dobře vstřebává a snižuje se i bolest.

Kaštanové listy

K léčbě modřin můžete použít i mladé kaštanové listy (jírovec madal). Spařte je vroucí vodou, vlažné přiložte na modřinu a převažte suchým šátkem.

Sléz

Zatvrdlé rány změkčí a modřiny hojí také obklady nebo koupele ze slézu planého. Pětadvacet gramů květů a listů slézu vařte 15 minut v půl litru vody, odvar sceďte, přidejte do koupele nebo v něm namáčejte obklady.

Čekanka

Pomáhá také vymačkaná šťáva z kořene čekanky obecné. Kdo je citlivý, může šťávu zředit vodou nebo ji zamíchat do medu a tím potírat postižené místo.

Divizna

Na potírání nebo obklady modřin se používá i odvar květů divizny velkokvěté. Šedesát gramů květů povařte v jednom litru mléka pět minut. Obklad hojí modřiny, zatvrdliny či otoky.

Arnika

Stejným způsobem připravíte obklad na modřiny i z prhy chlumní (arniky), která má na pohmožděniny rovněž silný léčivý vliv.

Petrželka

S podlitinami si poradí i petrželka. Rozdrťte ji, přiložte na postižené místo a převažte elastickým obvazem.

Podlitinu můžete dále ošetřovat levandulovým olejem či rozdrceným česnekem. A nezapomeňte zvyšit přísun vitamínu C.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

NASA buduje vesmírnou ponorku. Bude zkoumat hlubiny vzdálených světů

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...

Nechejte rozkvést skořápky vajec a kochejte se nádhernou...

Neseďte za kamny, vaše zahradní nástroje volají po...

Chcete si pořídit psa z útulku? Máme pro vás tipy, jak si co...

Vytvořte si nový jídelní servis. Potřebujete k tomu pouze...

Úžasný způsob impregnace bot, kterým neprojde jediná kapka...