Zajímavá zjištění o zadržování kýchání. Můžete si tím ublížit?

Zdraví 16. února 2018 | 09:09 — Monika Moorová
Kýchání není nic neobvyklého a setkal se s ním každý z nás. Věděli jste, co všechno se s námi při kýchání děje a co dělá vaše srdce? A co všechno vlastně o kýchání víme?
Věděli jste, že při kýchání zapojujeme nejen plíce, ale i bránici, břicho, hrudník, krk či nos? / Shutterstock

Kýchání je reflex

Tímto reflexem se tělo snaží dostat ven cizorodé látky (prach, pyl, chlupy ze zvířat), tedy všechno to, co dokáže uvíznout v nose a dráždí nás. Pokud se částice dostane do nosu, mozek zjistí, že tam máme něco, co tam nepatří a snaží se tuto situaci pohotově vyřešit. Vyšle signál na kýchnutí. Vy se zhluboka nadechnete a zadržíte dech, čímž se vytvoří tlak na hrudník. Tento tlak nutí váš jazyk zůstat na patře a vzduch se tak dostane ven nosem.

Zastaví se při kýchání srdce?

Ač se to mnozí domnívají, není to pravda. Nezastaví. Naše srdce však dokáže změnit rytmus, zvláště pokud kýcháme. Je to proto, že se na hrudi vytváří tlak a mění se průtok krve. Znáte syndrom zlomeného srdce, a jak rozchod působí na náš organismus?

Vykýchnutý vzduch má rychlost přibližně 160 km/h

Je to neuvěřitelné, ale vykýchnutý vzduch má opravdu velkou rychlost. Protože vzduch se dostává ven velmi rychle, vydává i typický zvuk, který slyšíme. Čím rychleji vzduch vychází ven, tím je kýchnutí hlasitější.

Vykýchnutý vzduch doletí až do vzdálenosti 1,5 metru

To je ten důvod, proč nás učí, abychom si při kýchání dali před ústa ruku. Vykýchnutý vzduch má tendenci rozšířit se do prostředí, a to až do vzdálenosti 1,5 metru. Jedno kýchnutí vyprodukuje až 40 tisíc kapének a síla kýchnutí je obrovská. Předložením ruky před ústa tedy zabráníme možnému šíření nákazy.

Oči se při kýchání zavřou automaticky

Jedna ze zajímavostí je, že máme při kýchání vždy zavřené oči. Mozek kromě signálu na kýchání vyšle signál i očím, aby se zavřely. Je to podmíněná reakce, jakkoli by jste se snažili, nikdy je nenecháte otevřené.

Pokud zadržujete kýchnutí, můžete si ublížit

Pokud zadržujete kýchnutí, můžete si přivodit nemalé zdravotní problémy. Mohou vám popraskat cévky v očích či mozku, poškodit si můžete i ušní bubínky. Kýchání bychom nikdy neměli potlačovat silou.

Kýchat několikrát za sebou má příčinu

To, že kýcháme vícekrát za sebou, má příčinu. Jednoduše částečky, které nám zůstanou v nose, se musí dostat ven a dokud se tak nestane, budeme kýchat neustále.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zveřejnila identitu nové milenky Jaromíra Soukupa: Nejvíc mě ranilo, že to byla moje dlouholetá kamarádka!

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu