Dělají se vám často modřiny? Pozor, nemusí se jednat o pouhou prkotinu

Zdraví 21. února 2018 | 09:08 — Monika Moorová
Pokud je člověk zdravý, modřiny by měly vznikat výhradně jako reakce na poranění Jestli to tak není, měli byste vzniku modřin věnovat zvýšenou pozornost.
Další 2 fotografie v galerii
Modřiny mohou signalizovat vážné onemocnění / Shutterstock

Modřiny totiž mohou signalizovat vážné onemocnění. Na co si dát pozor? 

Proč modřiny mění barvu?

Podlitina neboli hovorově modřina je reakce organismu na menší poranění. Obvykle vzniká při tupém úderu nebo po nárazu do různých částí těla. V místě poranění dochází k poškození kapilár, čili tenoučkých cévek. Z nich se vylije krev a nahromadí se v okolních tkáních. Tento jev je následně možné pozorovat přímo na pokožce, a to změnou její barvy. Více o krvi jsme psali před časem.

Zpočátku mají modřiny krvavě červeně až namodralou barvu kvůli přítomnosti hemoglobinu. Toto červené krevní barvivo se však časem rozpadá na biliverdin a podlitina ztmavne a zezelená. Nakonec dochází až k přeměně na bilirubin a postižené místo hnědne a žloutne.

Hojení může trvat i několik týdnů, závisí to zejména na množství nahromaděné krve. K tvorbě modřin mají větší tendenci ženy, protože mívají slabší a tenčí cévy. Rovněž jsou na jejich tvorbu citlivější starší lidé. 

Kdy modřina signalizuje problém?

Pokud je člověk zdravý, modřiny by měly vznikat výhradně jako reakce na poranění. Bezdůvodný a častý výskyt podlitin může signalizovat zdravotní problémy. Tímto způsobem nám tělo může dávat najevo, že s ním není něco v pořádku. Časté, nevysvětlitelně tmavé modřiny mohou být například projevem hemofilie neboli poruchy srážlivosti krve. Lidem trpícím na zvýšené krvácení se mohou modřiny tvořit i po lehčích dotecích. Podlitiny mohou v některých případech signalizovat leukémii či cukrovku.

Modřiny a léky

Tvorbu modřin však může způsobovat i deficit vitaminů. Příčinou jejich vzniku může být nedostatek vitaminu C, K i B12. Někdy za ně mohou být zodpovědné dokonce léky, které užíváme. Jde zejména o antikoagulační léky snižující srážlivost krve. Za jejich tvorbou může stát dokonce aspirin či tabletky, které dlouhodobým užíváním oslabují cévy. Víte, jaké choroby můžeme odhalit díky oku?

Pokud to shrneme, lékaře je vhodné vyhledat, když se vám modřiny objevují vlastně jakoby bez příčiny, tvoří se příliš často, nebo se šíří a jsou nepřirozeně bolestivé. 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 208 přichází do Česka. Je krásný, svižný a za super cenu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu