Co se děje s vaším tělem při nadměrném cvičení? Tohle určitě sledujte

Zdraví 14. března 2018 | 08:22 — Monika Moorová
Pohyb je pro tělo velmi důležitý, ale jak se říká, všeho moc škodí a platí to i při tréninku. Když to přeženeme s cvičením a nedáme tělu dostatečný čas na odpočinek a rekonvalescenci, hrozí, že si vážně ublížíme.
Další 2 fotografie v galerii
Nic se nemá přehánět / Shutterstock

Může jít o fyzický úraz, ale i psychickou nepohodu. Tak či onak, v obou případech bude v konečném důsledku trpět váš výkon a fyzička, na které jste tak dlouho pracovali. Co hrozí, když cvičíme příliš mnoho? Řekneme vám, jaká jsou rizika a nástrahy, jak se jich vyvarovat a jak cvičit tak akorát. Zkuste cviky celebrit a mějte stále dokonalou postavu.

Utrpí hormony i imunita

Možná se to nezdá, ale nadměrné cvičení může ovlivnit vaše tělo a také imunitní a hormonální systém. Chyba v imunitním systému se projevuje například onemocněním během tréninku. Tělo vám chce říci, že to s cvičením přeháníte a energii potřebnou na to, abyste byli zdraví, přenáší k vašim vyčerpaným svalům. Pozor, pokud cvičíte i během nemoci, vše jen zhoršujete. Nemoc vás doběhne a bude pravděpodobně trvat déle než obvykle.

Když po cvičení cítíte štěstí a dobrý pocit, pak je vše správně. Pokud však cítíte stres, cvičíte příliš. Tehdy se začne vylučovat kortizol, hormon asociovaný s přibíráním a projevy stresu.

Sledujte svůj tep

I normální tep se může stát obětí vašeho nadměrného trénování. Normálně máte tep v klidu 65, ale teď 85? Vaše tělo se již nestíhá po tréninku vrátit do klidového tepu, který byl pro vás normální, nebo mu to trvá příliš dlouho. Měřte si tep pomocí sportovních hodinek a uvidíte, na čem jste.

Odpočinek nepodceňujte

Vrcholoví sportovci odpočinek nikdy nepodceňují a mají ho přesně nalinkovaný. Ani vy byste jej neměli podceňovat. Když začínáte s cvičením, měli byste cvičit maximálně dvakrát týdně a postupně si přidávat. Znáte cviky, které vám pomohou k pevnému zadečku. Více jsme psali zde.

Když cvičíme, na kostech a svalech vznikají mikro poranění, a ty potřebují 24 až 48 hodin na rekonvalescenci. Když tento oddechový čas podceníte a začnete cvičit dříve, hrozí vám fyzické poranění svalů či kostí, jako jsou vymknutí, natažení svalů nebo v horším případě i únavové zlomeniny.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Leoš Mareš opět boduje. Pro svou manželku si připravil neuvěřitelně romantický dárek k narozeninám

Nevíte, kam s dětskými výtvory? Udělejte si z nich...

Nechejte rozkvést skořápky vajec a kochejte se nádhernou...

Neseďte za kamny, vaše zahradní nástroje volají po...

Chcete si pořídit psa z útulku? Máme pro vás tipy, jak si co...

Vytvořte si nový jídelní servis. Potřebujete k tomu pouze...

Úžasný způsob impregnace bot, kterým neprojde jediná kapka...