Vynikající přírodní produkt, ke kterému bychom se měli s pokorou vrátit

Zdraví 24. května 2018 | 09:36 — Monika Moorová
Dub je strom už na první pohled plný síly a energie. Také se mu lidé od pradávna klaněli, zasvěcovali ho bohům a uctívali ho. Nejen pro jeho majestátnost, ale i pro jeho úžasnou léčivou sílu. A dobře věděli, že si to zaslouží. 
Další 2 fotografie v galerii
Mezi tradiční zdroje tříslovin patří dubová kůra / Shutterstock

Dubová kůra se pro svůj vysoký obsah cenných látek a snadnou dostupnost hojně používá v lidovém léčitelství. Nejvíce ceněné jsou přitom její desinfekční a stahující účinky, stejně jako schopnost zastavovat krvácení.

Co obsahuje dubová kůra?

Dubová kůra je bohatým zdrojem tříslovin, které mají významné stahující a antiseptické vlastnosti. Tříslovina tanin, která na sebe váže proteiny, brání vzniku bakteriálních infekcí, čehož se využívá při léčbě průjmů, žaludečních a urologických obtíží. O jiném, velmi cenném přírodním produktu, jsme psali zde.

Dubová kůra je dále zdrojem stopových prvků a vitamínů, jejich konkrétní složení pak závisí na druhu dubu (zda se jedná o dub letní, dub, zimní nebo dub bílý). Stahující a desinfekční účinky má kůra ze všech druhů dubů. Kůra dále obsahuje fytoncidní látky (které mají antibiotické účinky), flavonoidy (antioxidační účinky) a pryskyřici.

Dubová kůra léčí záněty a účinně tlumí krvácení

Dubová kůra se běžně používá ve formě odvaru, dnes nejčastěji pro vnější užití. Blahodárně působí např. při poranění kůže, od malých až po větší rány, které potřebujeme vydezinfikovat a zastavit krvácení. Působí poměrně silně protizánětlivě, nasazuje se i na již zanícené rány, které se špatně a dlouho hojí. Slyšeli jste již o léčbě pijavicemi? Kde všude pomáhají, jsme psali v jiném článku.

Jak dubová kůra pomáhá?

Dubová kůra je přírodní produkt, který má minimum nežádoucích účinků.

  • Na kůži ji aplikujeme jako koupel, k oplachování nebo jako obklad
  • Kromě zmíněných poranění a zánětů kůže léčí i například mokvavé ekzémy
  • Pomáhá u plísňové infekce na kůži
  • Zmírňuje bércové vředy
  • Osvědčila se v léčbě akné
  • Příznivě působí na vnější hemeroidy
  • Používá se i ke kloktání v případě paradentózy a infekce v krku a ústní dutině

Recept na odvar k vnější aplikaci

2 polévkové lžíce dubové kůry zalijeme 250 ml studené vody, přivedeme do varu a 10 minut povaříme, scedíme a používáme k omývání postižených míst, nebo na obklady. /pro přípravu odvaru ke kloktání snížíme dávku kůry na 1 polévkovou lžíci do 250 ml vody, pro čaj na 1 čajovou lžičku do 200 ml vody/

Gel z dubové kůry - nejen na nepříjemné hemoroidy

Dnes dubovou kůru běžně najdeme např. v přípravcích proti hemoroidům, velmi rozšířenému a nepříjemnému zdravotnímu problému. Oblíbený a osvědčený je především gel z dubové kůry, který si můžeme vzít všude s sebou a nemusíme trávit čas přípravou sedací koupele. Tento gel nám ale pomůže i proti nadměrnému pocení nohou a mykózám, nebo na drobnější popáleniny a lehčí spálení sluncem. Znáte nejlepší přírodní pomocníky na hojení ran? To to zkuste hned napravit.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu