Mrazy se mohou negativně podepsat na vašem zdraví. Jakých chyb se vyvarovat?

Zdraví 11. prosince 2018 | 12:47 — Monika Moorová
Do České republiky dorazila zima. Meteorologové v nejbližších dnech očekávají první silné mrazy. Nízké teploty se ale mohou negativně podepsat na zdraví člověka. Pojďme si připomenout, jak se v chladném počasí chovat.
Další 3 fotografie v galerii
Mrazy dorazily a je nutné jim přizpůsobit naše chování / Shutterstock

Mrazivé počasí samo o sobě neprospívá těm, jimž řádně nefunguje termoregulační systém, tedy nedokáží se sami správně zahřívat. Kromě lidí, kteří trpí chorobami srdce, nebo astmatiků jde také o seniory nebo naopak novorozence a malé děti. Ty by měly zůstat v teple a v mrazech vůbec nechodit ven. Pro děti v šestinedělí by měli rodiče dodržovat teplotní limit minus 5 stupňů Celsia, větší mohou ven, i když je chladněji, stále by však neměl být mráz větší než kolem minus 10 stupňů.

Jak se správně oblékat?

Lékaři radí, aby se lidé oblékali ve více vrstvách. Vrchní část oblečení by měla být odolná proti větru dešti a sněhu. Důležité je chránit pokožku před omrzlinami a nedoporučuje se chytat chladné předměty holýma rukama. Dbejte na to, abyste měli v teple zejména nohy, ruce a hlavu. Neapomínejte na rukavice, čepici, ponožky a zimní nepromokavé boty. Obzvlášť obezřetní by měli být starší lidé, kteří potřebují teplejší oblečení, neboť produkují méně tělesného tepla.

Nezapomínejte na tekutiny

Ačkoli nepociťujete žízeň, neměli byste v chladu zapomínat na tekutiny. Při fyzické aktivitě je třeba vypít alespoň dva litry tekutin denně. Na studené nápoje v zimě raději zapomeňte. Stejně to platí v případě alkoholu a kofeinových nápojů, které zvyšují riziko podchlazení a omrzlin. Pijete málo? Poradíme vám, jak dostat pitný režim pod kontrolu.

Jak poznáme podchlazení?

Podchlazení vzniká, když tělo ztrácí více tepla, než produkuje. Nejčastěji postihuje novorozence, pacienty po úrazu, seniory a bezdomovce.  Vzhledem k nespecifickým příznakům se počínající podchlazení (hypotermie) snadno přehlédne. Na podchlazení může upozorňovat například svalový třes, nebo bolest až necitlivost v rukou či nohou. Nepodceňujte světlé skvrny na obličeji a na pokožce v různých částech těla. Ty mohou naznačovat, že s tělem není vše v pořádku a mohou indikovat počínající omrzliny.

Pozor na omrzliny

Jedna z největších hrozeb, kterou chladné počasí přináší, jsou omrzliny. Vzniknout mohou velmi snadno. Stačí, aby se část těla bezprostředně ocitla v nízké teplotě, která ani nemusí být pod nulou. Roli hraje vlhko či vítr a také stav člověka. Snáze omrzají lidé poranění, unavení či nemocní, roli hraje i kouření.

Ať je omrzlina jakkoli vážná, všichni lékaři a příručky se shodují v tom, že není vhodné omrzlé místo třít nebo prudce zahřívat. Taková „léčba“ může v prvním případě situaci ještě zhoršit. Pokud se omrzliny projevují vznikem puchýřů, není vhodné propichovat je.

Při léčbě lehkých omrzlin by zahřívání omrzlých míst mělo probíhat pozvolna a zprvu jen na nízké teploty. V provizorních podmínkách, například v úkrytu před větrem na horách, je doporučeno přiložit omrzlá místa k tělu, například do podpaží. V méně provizorních podmínkách je možné položit omrzlé místo do vlažné vody.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci Mӧlltal již od této neděle

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu