Vedlejší účinky nejpoužívanějších léků: Některé kombinace jsou zdraví ohrožující

Zdraví 31. srpna 2019 | 08:19 — Monika Moorová
Na trhu je celá řada volně dostupných léčiv, u kterých máme dojem, že je lze běžně užívat při projevech bolesti a dalších komplikacích. Přitom může jít o takové vedlejší účinky, že jde doslova o hazard se životem. Je tedy vhodné vědět, co si mohu užíváním volně dostupného léku způsobit.
Další 4 fotografie v galerii
I nejběžnější léky nám mohou strašně ublížit / Pixabay

Většina vedlejších účinků se samozřejmě neprojeví hned po první tabletce. U některých ale není problém se předávkovat během chvíle. 

Kyselina acetylsalicylová

Různé názvy pro stejnou látku, totiž kyselinu acetylsalicylovou. Jde o léky odpradávna používaný proti bolesti a horečce. Ještě před třiceti lety ho běžně užívaly i děti. Pak se přišlo na to, že u některých může spustit proces, který vede k úmrtí. A to dokonce po jediné dávce. Dětem se tedy dnes nepředepisuje, ale stále je hojně užíván. Znají ho naopak i někteří starší pacienti. Jde totiž o preparát, který způsobuje ředění krve. To může být po léčbě různých nemocí žádoucí efekt.

Jistě ho ocení lidé po mozkové mrtvici, infarktu či jiných oběhových potížích. Ale pro určité lidi jde o nebezpečný účinek, u kterého je krvácení z nosu tím nejméně závažným projevem. Je totiž velká skupina lidí, kteří jsou ohroženi i vnitřním krvácením. Dojde-li vlivem podávání zbytečně velkých a opakujících se dávek tohoto léku k vnitřnímu krvácení, bude to pro mnohé znamenat konec. Je dobré o tom vědět a určitě se zbytečnému užívání tohoto léku vyhnout.

Léky s paracetamolem

Léky s obsahem paracetamolu mají devastující účinky na játra. Samozřejmé je, že jedna tabletka nemusí nic způsobit. Obrovský problém ale vzniká v momentu, kdy je těch tabletek víc a pravidelně. A ještě katastrofálnější je, když se dostane paracetamol, tedy účinná látka těchto léků, do kombinace s alkoholem. Pak má obrovské účinky právě na jaterní buňku. Lidé si také často mohou vzít tabletku i ve chvíli, kdy u nich došlo k onemocnění jater. Třeba při žloutence, kterou ještě lékař nediagnostikoval, ale nemocný se už cítí špatně. I zde může dojít k velmi závažným reakcím.

Vedle účinků na játra je i poměrně smutný účinek na naši psychiku. Paracetamol tlumí sice prožívání smutku, ale také prožívání radosti. A to je určitě na škodu. Bylinky ovlivňují vstřebávání léků víc, než si myslíte. Na které je nutné si dávat pozor?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dobrodružství čeká za rohem: Nádherné evropské ostrovy, kde se rozhodně nudit nebudete

Dobrodružství čeká za rohem: Nádherné evropské ostrovy,...

Prodlužte si léto: Fascinující evropská města, která si...

Chystáte se do Švýcarska? Zapomeňte na auto. Tuto zemi...

Neuvěřitelná místa na naší planetě: Kam se vydat, když...

Dovolená v Karibiku se může změnit v horor. Čeho se při...

Nejkrásnější ostrov na světě uspokojí dobrodruhy i...

Zavřít reklamu