Záludná roztroušená skleróza: Kdy byste měli zpozornět?

Zdraví 06. října 2019 | 10:40 — Ilona Cílková
Roztroušenou sklerózu není snadné rozpoznat. Zpočátku se projevuje jen neurčitými příznaky, které si lidé většinou s touto nemocí nespojí. Roztroušená skleróza tak bývá odhalena pozdě. Při jakých zdravotních potížích je tedy potřeba zpozornět a vyhledat lékaře?
Další 4 fotografie v galerii
K nejčastějším obtížím u roztroušené sklerózy patří poruchy vidění / Shutterstock

Roztroušená skleróza, lidově nazývaná ereska, je autoimunitní onemocnění postihující nervový systém. 

Jaká je příčina?

Přesné příčiny vzniku a rozvoje choroby známé nejsou, známá je však řada rizikových faktorů a možných spouštěčů onemocnění. A nejsou to zdaleka jen civilizační vlivy. Roztroušená skleróza je známá po stovky let a za nejzávažnější rizikové faktory se považují genetická zátěž, virové infekce nebo poranění.

Jaké jsou projevy?

 • K nejčastějším obtížím u roztroušené sklerózy patří poruchy vidění – zánět očního nervu, dvojité nebo zamlžené vidění, dočasná ztráta zraku.
 • K těmto příznakům se přidává snížená citlivost a vnímání pocitu „mravenčení“ v rukou a nohou, případně bolest nebo pálení ve svalech, a to bez zjevné bez příčiny.
 • Nemocní trpí poruchou koordinace pohybů a celkově sníženou pohyblivostí. Přidávají se poruchy řeči, zadrhávání, špatná výslovnost, ohrožena je i paměť a dochází také ke změnám nálady.
 • Mezi velmi nepříjemné příznaky patří únava, která přesahuje míru obvyklou u zdravých osob.
 • Častým problémem je porucha vyprazdňování močového měchýře – zpočátku se nejčastěji jedná o samovolný únik, později neúmyslné zadržování moči. Muže trápí poruchy erekce.

Mezi prvními projevy a určením diagnózy uplyne průměrně 7 let. A to je ztracený čas. Diagnostiku bohužel komplikuje hned několik věcí:

 • První příznaky se u jednotlivých osob často velmi liší.
 • Po odeznění některého z příznaků se tentýž symptom už nemusí opakovat a objeví se místo něj jiný.
 • V začátcích může být interval mezi výskyty projevů velmi dlouhý, někdy i několik měsíců až let.

Kdy byste měli zbystřit?

 • Změny ve vnímání končetin. Pokud máte neobvyklé pocity v rukou nebo nohou, jako je brnění, chvění, nebo dokonce necitlivost, možná právě zažíváte jeden z prvních projevů roztroušené sklerózy. Dostavit se mohou i pocity připomínající výboje elektrického proudu, které se pohybují podél páteře nebo vystřelují do končetin.
 • Problémy se zrakem. Velmi častým prvním příznakem RS jsou potíže s očima a zrakem. Ty jsou způsobeny poškozením zrakového nervu, který nepřenáší signály mezi očima a mozkem tak, jak by měl. Objevuje se rozmazané vidění, zhoršené vnímání barev či bolestivost a citlivost očí.
 • Zbystřit byste měli, pokud se u vás objeví pohybové obtíže. Typické je zhoršení koordinace pohybů, narušení rovnováhy či obtížná chůze.

Jak se roztroušená skleróza léčí?

Bohužel v současné době neexistuje žádná léčba, pomocí níž by bylo možné roztroušenou sklerózu vyléčit. Účelem v současnosti podávaných léků je zastavení nebo zpomalení průběhu onemocnění, snížení počtu relapsů a prodloužení období remise tedy doby, kdy se nemoc neprojevuje. (Dále čtěte: Oko jako zrcadlo zdraví. Jaké zdravotní problémy dokážete díky němu odhalit).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu