Tipy, jak zvítězit nad podzimní únavou: Jednoduché, ale velmi účinné

Zdraví 10. října 2019 | 12:17 — Monika Moorová
Stejně jako na jaře i na podzim nás sužuje únava, která ale umí leckdy potrápit mnohem více než ta jarní. Tipů, jak s ní zatočit, je nespočet. My vám přinášíme ty nejjednodušší, které zaručeně pomohou.
Další 4 fotografie v galerii
Zkuste jednoduché triky proti únavě / Shutterstock

Nepříjemné pocity spojené s nedostatkem energie, oslabenou imunitou a celkovou únavou souvisí se změnou ročního období. Právě nedostatek světla u citlivějších jedinců ovlivňuje psychiku a vyvolává únavu, od níž je pak i v důsledku sychravého počasí jenom krok k chřipce, rýmě či nepříjemnému kašli.

Správné stravování

Právě stravováním můžete hodně ovlivnit psychický i fyzický stav. Jezte pravidelně, do jídelníčku přidejte vitaminy, minerály, vlákninu. Dopřejte si hodně ovoce a zeleniny. Vitamin C, který  které posiluje imunitu a podporuje správnou funkci žlučníku, jenž o sobě dává rád vědět právě v podzimních měsících, najdete především v zelí, zejména v tom kysaném. Dalším zdrojem vitaminu C, ale také béčka, minerálů, železa, draslíku, mědi a dalších prospěšných látek je čím dál oblíbenější dýně. Obecně se pak snažte méně kořenit a zkuste se vyhnout produktům z bílé mouky nebo je alespoň omezte.

Dodržujte pitný režim

S přibývajícími chladnými dny naše tělo nemá takovou potřebu tekutin a my zapomínáme pít. To samozřejmě není dobře. I v nevlídnějších obdobích roku byste měli dodržovat pitný režim, tedy vypít přibližně kolem dvou litrů tekutin. Největší část by měla tvořit obyčejná pramenitá voda, zbytek může připadnout třeba na minerálky nebo bylinkové čaje.

Přestaňte se stresovat

V podzimních měsících se stresu daří. Pokud mu podlehnete, počítejte s tím, že může negativně ovlivnit vaše zdraví a celkově oslabit organismus. Vyhraďte si určitý čas jenom pro sebe. Ten se snažte prožít oblíbenou aktivitou, ať již návštěvou divadla, procházkou v parku, anebo ve společnosti blízkých lidí. Relaxovat ale můžete i zdánlivě obyčejnými věcmi, jako je kniha či relaxační koupel s bylinkami, která uvolní tělo a zklidní mysl. Ať už si vyberete jakoukoli činnost, měla by odvést vaše myšlenky od stresových situací a umožnit, abyste si odpočinuli i po psychické stránce.

Hýbejte se

Nezapomeňte, že pohyb je důležitou prevencí řady civilizačních chorob. Napomáhá odvádění škodlivin z těla, zlepšuje pohyblivost kloubů, ale také třeba díky němu intenzivněji spalujete tuky. Pro začátek bude stačit, když místo výtahu začnete používat schody, s domácím mazlíčkem nepošlete na procházku děti, ale vyrazíte sami a pohybu se nebudete vyhýbat ani o víkendu.

Dopřejte si pravidelný spánek

Pro regeneraci organismu je důležitý pravidelný spánek. Podle odborníků by to mělo být 7–8 hodin denně. V případě nedostatku spánku můžete během dne pociťovat únavu, která následně oslabí organismus a ten nebude schopen se dostatečně bránit podzimním infekcím. Jestliže máte problémy s usínáním, snažte se si vypěstovat předspánkové rituály a před spaním nezapomeňte vyvětrat. Trápí vás podzimní deprese? Stačí pár triků a hned se budete cítit veseleji

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vzniklo unikátní vozidlo Tatra Phoenix. K čemu slouží obrovské čelisti?

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zvěřina aneb zdravý gastro zážitek podzimu. Jak ji správně...

Pozor na nejčastější chyby při chovu morčat

Je čas vyvěsit ptačí budku. Víte, že je pro vaši zahradu...

Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Nemáte možnost mít klasický krb s komínem? Existuje několik...

Zavřít reklamu