Nejdražší koření na světě a jeho účinky na naše tělo

Ostatní 19. července 2017 | 13:17 — Monika Moorová
Šafrán je nejdražší a nejvyhledávanější koření na světě a po století je vnímáno jako velmi luxusní zboží.
Dalších 10 fotografií v galerii
Šafrán patří mezi nejdražší koření na světě / Shutterstock

Důvodem extrémně vysoké ceny koření je především vysoce náročný způsob jeho získávaní. A protože je šafrán pro některé pokrmy opravdu nepostradatelný a má na naše zdraví blahodárný účinek, vyplatí se pro jeho koupi šáhnout hlouběji do kapsy.

Účinky šafránu na zdraví

Prospěšné účinky měl zejména na dýchací, zažívací a smyslové orgány. Šafrán působí biochemickými vlivy na tyto orgány a pomáhá v těle rozproudit krevní oběh. Muži ho užívali při neplodnosti, a co je zajímavé, ženy se jím chránily před nechtěným těhotenstvím. Příznivě působil i při ateroskleróze, srdeční slabosti, menstruačních potížích, poruchách prostaty, bolesti hlavy a neschopnosti vyjádřit své city. Obecně se šafrán považoval za zázračný elixír a životabudič, který měl nemocnému a slabému navrátit ztracenou sílu a zásobit ho energií.

Zázrak jménem šafrán

Zda byl šafrán opravdu takovým zázrakem, o tom si můžeme utvořit vlastní názor, pravdou však je, že šafrán opravdu podporuje smysly a uvolňuje napětí. Má uklidňující, relaxační, ale i povzbuzující účinky.

 

Šafránový balzám utišuje bolesti, působí při depresi a napravuje různé tělesné poruchy. Osvědčil se při celkové vyčerpanosti organismu. V současné medicíně se potvrdilo jeho příznivé působení při menstruačních bolestech a křečích, při potížích se zažíváním, na srdce a prokrvení vnitřních orgánů. Nedávno se snažili vědci dokázat jeho pozitivní účinek při léčbě tumorů, ale údajně žádná oficiální studia neexistuje.

Šafrán v kuchyni

V kuchyni jde o výborné koření, které dodá jídlu nádhernou barvu a nezaměnitelnou chuť. Do pokrmů stačí přidat opravdu jen velmi nepatrné množství. Neobejde se bez něj francouzská rybí polévka bouillabaisse (čti bujabéza), omáčka ke šnekům, španělská paella, nebo risotto alla Milanese. V Anglii se používá při pečení koláčů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová omládla během hodiny, aniž by tekla krev!

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Věděli jste, že vysavač listí může způsobit více škody...

Využijte pivo v domácnosti. Zastane spoustu užitečné práce

Mrkev v zimě a z vlastní zahrádky? Jakou zeleninu sklízet i v...

Vyčistěte pračku jednoduše a efektivně, zabráníte...

Zavřít reklamu