Ohromující zjištění. Proč evoluce vymyslela spánek?

Ostatní 25. září 2017 | 14:12 — Monika Moorová
Spánkem strávíme zhruba třetinu života. Spíme-li špatně nebo málo, má to na lidské tělo i mysl velmi negativní dopady. Nejsme odpočatí, máme špatnou náladu a žádnou energii.
Další 2 fotografie v galerii
Možná vám to přijde zvláštní, ale ani největší vědecké kapacity nemají dodnes jasno, proč spíme / Shutterstock

Proč ale evoluce spánek vůbec vymyslela? Možná vám to přijde zvláštní, ale ani největší vědecké kapacity v tom nemají dodnes jasno.

Z evolučního hlediska je to postavené na hlavu. Když naši dávní předci usnuli, přestali vnímat své okolí, čímž se několikanásobně zvýšilo riziko, že je někdo napadne, zabije a sežere. Ale nějaké výhody to přece mít muselo. Vědci díky moderním metodám výzkumu došli ke třem teoriím, k čemu spánek vlastně slouží.

Myšlenky

Spánek umožňuje mozku práci se vzpomínkami. Během spánku se nově nabyté zážitky a zkušenosti přesouvají z krátkodobé paměti do dlouhodobé. Stručně řečeno, se ve spánku učíme.

Odpočinek

Spánkem si zjednodušeně dobíjíme baterky. V podstatě by mělo jít o evoluční mechanismus, který lidské tělo udržoval v plné bdělosti v čase, kdy se vyplatilo lovit, a nechával ho vypnout, v době, kdy odpočívala a byla schovaná i lovná zvěř. Dávný lovec tak spořil energii.

Vyvážení odpadků

Před pár lety byla zveřejněna studie, podle níž se dá spánek přirovnat k vyvážení odpadků. Ve spánku je mozek oplachován mozkomíšním mokem, který odstraňuje škodlivé látky vyprodukované přirozenou aktivitou mozkových buněk.

Zapomnění

Další z možností je, abychom ve spánku jednoduše zapomněli. Nemůžeme totiž "v hlavě" udržet vždy a za všech okolností úplně všechno. I ze svého počítače musíme občas něco vymazat, abychom si nepřeplnili hard disk a počítač nezkolaboval. Vědci se domnívají, že se ve spánku děje podobný "očistný" proces. Mozkové neurony v noci odpočívají, propojení mezi nimi slábne a zmenšuje se až o pětinu a my tak prostě část věcí zapomeneme.

Na poli tohoto výzkumu však čeká výzkumníky ještě mnoho práce. A tak se snad dozvíme, proč evoluce vymyslela spánek někdy v budoucnosti. Až se na to vědci pořádně vyspí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní video zachycuje hravé, ale nebezpečné kosatky doprovázející plavkyni

Upečte si jablka v máslovém župánku, budete se k nim rádi...

Pečené kuře na plechovce s pivem. Lahodné a šťavnaté maso...

Trápí vás v kuchyni octomilky? Vyvarujte se následujících...

Chcete tradiční stromeček? Pak sáhněte po slámě a...

Jak pečovat o pejska v zimě, aby se měl dobře. Dieta,...

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Zavřít reklamu