Ohromující zjištění. Proč evoluce vymyslela spánek?

Ostatní 25. září 2017 | 14:12 — Monika Moorová
Spánkem strávíme zhruba třetinu života. Spíme-li špatně nebo málo, má to na lidské tělo i mysl velmi negativní dopady. Nejsme odpočatí, máme špatnou náladu a žádnou energii.
Další 2 fotografie v galerii
Možná vám to přijde zvláštní, ale ani největší vědecké kapacity nemají dodnes jasno, proč spíme / Shutterstock

Proč ale evoluce spánek vůbec vymyslela? Možná vám to přijde zvláštní, ale ani největší vědecké kapacity v tom nemají dodnes jasno.

Z evolučního hlediska je to postavené na hlavu. Když naši dávní předci usnuli, přestali vnímat své okolí, čímž se několikanásobně zvýšilo riziko, že je někdo napadne, zabije a sežere. Ale nějaké výhody to přece mít muselo. Vědci díky moderním metodám výzkumu došli ke třem teoriím, k čemu spánek vlastně slouží.

Myšlenky

Spánek umožňuje mozku práci se vzpomínkami. Během spánku se nově nabyté zážitky a zkušenosti přesouvají z krátkodobé paměti do dlouhodobé. Stručně řečeno, se ve spánku učíme.

Odpočinek

Spánkem si zjednodušeně dobíjíme baterky. V podstatě by mělo jít o evoluční mechanismus, který lidské tělo udržoval v plné bdělosti v čase, kdy se vyplatilo lovit, a nechával ho vypnout, v době, kdy odpočívala a byla schovaná i lovná zvěř. Dávný lovec tak spořil energii.

Vyvážení odpadků

Před pár lety byla zveřejněna studie, podle níž se dá spánek přirovnat k vyvážení odpadků. Ve spánku je mozek oplachován mozkomíšním mokem, který odstraňuje škodlivé látky vyprodukované přirozenou aktivitou mozkových buněk.

Zapomnění

Další z možností je, abychom ve spánku jednoduše zapomněli. Nemůžeme totiž "v hlavě" udržet vždy a za všech okolností úplně všechno. I ze svého počítače musíme občas něco vymazat, abychom si nepřeplnili hard disk a počítač nezkolaboval. Vědci se domnívají, že se ve spánku děje podobný "očistný" proces. Mozkové neurony v noci odpočívají, propojení mezi nimi slábne a zmenšuje se až o pětinu a my tak prostě část věcí zapomeneme.

Na poli tohoto výzkumu však čeká výzkumníky ještě mnoho práce. A tak se snad dozvíme, proč evoluce vymyslela spánek někdy v budoucnosti. Až se na to vědci pořádně vyspí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeviště Divadla Hybernia ovládl hvězdně obsazený muzikál Galileo

Máte na zahradě broskvoně? Ochraňte je včas před...

Jak doma uložit knížky originálně, vtipně a s nápadem

Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její...

Potřebujete snadno připevnit poličku? Zkuste ji jednoduše...

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Zavřít reklamu