Proč by u vás doma nikdy neměl chybět rakytníkový olej?

Zdraví 22. prosince 2017 | 12:28 — Monika Moorová
Rakytníkový olej je stále populárnější a vyhledávanější. Věděli jste ale, že kromě příznivých účinků na naše zdraví, je rakytníkový olej výborný pomocník v péči o vaší krásu?
Dalších 5 fotografií v galerii
Rakytníkový olej fantasticky pomáhá pleti náchylné na akné / Shutterstock

Rakytníkový olej je přírodním koncentrátem celé řady vitaminů a biologicky aktivních látek. Má tmavě oranžovou barvu a získává se z plodů rakytníku řešetlákového. Plody se lisují za studena, a tak se zachovávají všechny biologické aktivní látky, které jsou důležité pro naše zdraví. Olej rakytníku obsahuje vitamíny A, K, E a D ještě B1, B6, vitamín C a P, kyselinu listovou, třísloviny a minerální soli. Dále obsahuje zejména karotenoidy a Omega 3, 6, 7 a 9 nenasycené mastné kyseliny. 

Plody rakytníku obsahují mnoho vitamínů a antioxidantů, proto je olej z nich vhodný i při boji proti stárnutí.

Zdravotní benefity rakytníkového oleje

  • Pomáhá s detoxikací organismu a má pozitivní účinky na trávicí systém a na srdce.
  • Rakytníkový olej pomáhá organismu chránit se před záněty
  • Zlepšuje trávení
  • Pomáhá při čištění močových cest
  • Podporuje imunitu
  • Má antiseptické a antibiotické účinky

Jak pomáhá naší pleti

V rakytníkovém oleji je hojně obsažený vitamin E, který prodlužuje buňkám život a je nezbytný pro obnovu tkání. Díky němu si pokožka zachovává svoji elastičnost. Proto patří mezi tzv. "vitaminy mládí". Pro dobrý stav kůže jsou důležité také vitaminy B, vitamin A a beta karoten, jež jsou rovněž potřebné k regeneraci tkání. Nenasycené mastné kyseliny zásobují kožní buňky výživou a podílejí se na výstavbě a regeneraci buněčných stěn. Olej lze také aplikovat na zdrsnělou pokožku včetně popraskaných ústních koutků a na další drobná poranění kůže. Dokáže léčit kožní choroby jako je akné, lupénka a ekzémy. Pomáhá při hubnutí a zklidňuje napětí v těle.

Rakytník a krása

Rakytníkový olej fantasticky pomáhá při pleti náchylné na akné. Dokáže pokožku dokonale hydratovat, a proto se často dává i do kosmetických přípravků. Kromě pleti pomáhá s hydratací i vlasům. Kromě toho, že jim dodává lesk a zdravý vzhled, zanechává ve vlasech krásnou vůni.

Kdy rakytník ový olej používat

Olej z rakytníku můžete užívat preventivně, ale také v procesu léčení. V preventivní fázi postačí 1 lžičku oleje každé ráno nalačno. Pokud se léčíte, můžete užívat i 3 lžičky během dne vždy před jídlem. Pokud máte kožní problémy, olej je vhodný i na zevní použití. Natřete si olej na ránu pomocí kosmetického tamponu nebo gázy a nechte ho vsáknout.

O nejvzácnějším oleji na světě a jeho účincích na naše zdraví jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tohle tělíčko kralující České Miss je volné! Šteflíčková přiznala rozchod!

Vysazujeme bylinkový záhon: Jaké léčivky by v něm neměly...

Zůstala vám vařená vejce? Připravte si pštrosí vejce nebo...

Zbavte svou kočku škrábání nábytku přírodní cestou a...

Velikonočním pondělím vrcholí svátky jara. Proč se...

Proměňte obyčejnou sklenici v kouzelnou zahrádku

Čarujte s plechovkami. Vytvořte nový příborník nebo stojan...

Zavřít reklamu