Detoxikace jako módní záležitost? Co skutečně funguje a co jsou pouhé mýty?

Zdraví 21. ledna 2018 | 11:47 — Monika Moorová
Do módy se v poslední době dostávají různé detoxikační praktiky, které můžeme vnímat jako podpůrné, ale základ pořádné očisty bychom v nich hledali jen stěží. Podívali jsme se na zoubek největším mýtům o detoxikaci.
Další 3 fotografie v galerii
Detoxikujme v průběhu celého života tím, že budeme zdravě jíst / Shutterstock

Kdo se hodlá do očisty svého organismu pustit, měl by k ní přistupovat velmi zodpovědně. I u detoxiakce platí, že nic se nemá přehánět a není dobré podléhat různým módním vlnám. 

Klystýr

Je pravda, že očista střev může ulevit od mnohých zdravotních potíží. S domácími klystýry je však třeba zacházet velice opatrně. Ne vždy jsou realizovatelné a musí se aplikovat pečlivě a přesně, aby měly kýžený efekt. Toxiny se mohou usazovat kdekoli v organismu, tedy ne pouze ve střevech. Jejich očista však může celkové detoxikaci napomáhat. Pokud se již pro tento způsob rozhodnete, doporučujeme podstoupit tento zákrok na specializovaném pracovišti a pod dohledem odborníků.

Sauna

Pokud chodíte do sauny posilovat imunitu, děláte dobře. Pravidelné otužování organismu posiluje imunitní systém, zlepšuje náladu i stav pokožky. Stěží se však sauna může stát základem detoxikace. Pocením se z těla vylučují zejména voda a minerály. Toxinů se během pocení v sauně vyloučí pouze zanedbatelné množství. Chcete-li, aby vaše detoxikace byla skutečně důkladná, ani tudy cesta nepovede.

Půst

Pravidelné půsty patří do běžného života spousty lidí. Půst může efektivně nastartovat a podpořit metabolické procesy i vylučování škodlivin z těla. Předpokladem jeho úspěšnosti je však správný postup a dobrý zdravotní stav. Přechod na půst musí být pozvolný, jinak organismus zažije šok a celý půst se mine účinkem. Půstu by měla předcházet alespoň dvoutýdenní detoxikační dieta, spočívající v absenci alkoholu, nikotinu, kofeinu a těžkých pokrmů. Pokud se do půstu pustíte, mějte na paměti, že pouze on k očistě nestačí. Toxiny nejsou hlupáci a dokáží se v našem těle precizně ukrýt. Běžně odolávají i silným antibiotikům. Proč by je měl zlomit nějaký půst?

Ovocné diety

Jsou velmi moderní. Jenže mnoho druhů ovoce, zejména exotického, si nemusí rozumět s běžně užívanými léky, šťávy z něj mohou být zbytečně agresivní vůči trávicímu traktu. Pokud uvažujete nad některou krátkodobou dietou nebo odlehčujícím jídelníčkem, volte zeleninové šťávy. Mají nízké kalorické hodnoty a jsou bohaté na minerály a vitaminy. Ovoce a zelenina jsou velmi důležité pro zdraví našeho organismu. Mnoho lidí však podceňuje techniku jejich mytí.

I u detoxikace platí, že nic se nemá přehánět a není dobré podléhat různým módním vlnám, které našemu tělu přinesou víc problémů než užitku. Detoxikujme v průběhu celého života tím, že budeme zdravě jíst a pořádně se hýbat.

Pamatujte, že za hromaděním toxických látek v organismu je i nedostatek pohybu a fyzické aktivity, v důsledku toho zpomalený krevní oběh, a tím i zpomalené vylučování.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Anna K. si přes zimu užívá zasloužený odpočinek. Ten si s sebou ale nese překvapivou daň

Lidé se při čištění zrcadel dopouštějí tří velkých...

Do vysavače si můžete pořídit sáčky z papíru, nebo...

Pěstování oblíbené dýně Hokkaido

Jarní dekorace váš byt oživí. Když si je vyrobíte,...

Ocet je velmi účinný pomocník při úklidu. Jsou ale místa,...

Škrábance na autě můžete dobře zahladit pomocí běžných...

Zavřít reklamu