Kolik vajec můžeme denně sníst? A jsou zdravější bílky nebo žloutky?

Zdraví 17. února 2018 | 09:05 — Monika Moorová
Odborníci se shodují na tom, že vejce jsou pro náš organismus nepostradatelná. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik vajíček můžeme denně zkonzumovat a zda existuje hranice, kterou bychom neměli překročit?
Další 3 fotografie v galerii
Kladete si otázku, kolik vajíček můžeme denně sníst? / Shutterstock

Podle odborníků jsou průměrně dvě vajíčka denně úplně v pořádku. Je však třeba si uvědomit, že vajíčko je významným zdrojem nasycených tuků. Přidáme-li si tedy do omelety sýr, pak už přijmeme dvojitou dávku těchto tuků. Nemluvě o kaloriích. Víte, že skořápky vajec můžete využít v boji proti zubnímu kazu?

Jsou lepší bílky než žloutky?

Odpověď je jednoduchá, ale složitá zároveň. Všechny vitaminy rozpustné v tucích se nacházejí v žloutku, takže pokud budeme konzumovat pouze bílky, připravíme se tak o důležité, zdraví prospěšné látky. 

Suma sumárum. To kolik vajíček sníme, závisí na tom, jak pestrý jídelníček máme. Jedno vejce má přibližně 80 kalorií, 5 gramů tuku a šest gramů bílkovin. Jestliže tedy přijímáte během dne dostatek tuků v jiné formě, vaječná omeleta se sýrem každé ráno zřejmě nebude pro zdraví to nejlepší.

Vajíčka jsou obecně velmi dobrým zdrojem proteinů, které stabilizují hladinu cukru v krvi. Vaječný protein navíc obsahuje množství prospěšných esenciálních aminokyselin.

Žloutky obsahují antioxidanty, které snižují riziko šedého zákalu a onemocnění srdce. Vajíčka jsou také zdrojem selenu, minerálu, který působí proti volným radikálům a podporuje činnost štítné žlázy.

Víte, jak vajíčka správně skladovat?

Vajíčka mají trvanlivost kolem 30 dní, proto je nutné sledovat datum spotřeby. Nemáte-li chladný sklep či spíž, pak je ideální vejce skladovat v lednici. Teplota při skladování vajec by se totiž měla pohybovat mezi 5 - 8 stupni. 
A vajíčka nikdy nemyjte! Odstranili byste vrchní ochrannou vrstvu, která je chrání před mikroorganismy a vejce by se dříve zkazila.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chystáte se do Bulharska? Pak nezapomeňte navštívit kouzelné přímořské městečko Nesebar

Chystáte se do Bulharska? Pak nezapomeňte navštívit kouzelné...

Řecká lyžařská střediska si zamilujete díky zvláštnímu...

Darkovičky: Zažijte válečné pevnosti na vlastní kůži a...

Fantastické lyžování za měsíčního světla? I to můžete...

Prestižní galerie zdarma? Proč ne. V Londýně v tom nevidí...

Přátelská Gruzie: Země nedotčená turisty, která nabízí...

Zavřít reklamu