Grepy: Kdy byste se měli těmto citrusům raději vyhnout?

Zdraví 17. března 2018 | 05:12 — Monika Moorová
Pokud si každé ráno dopřáváte čerstvý grapefruit, či grapefruitový džus nadopujete své tělo energií, ale pozor. Grepy jsou sice plné vitamínů a prospěšných látek, ale jsou i případy, kdy byste se jim měli raději vyhnout.
Další 2 fotografie v galerii
Pro některé lidi může být grapefruit zdraví nebezpečný / Pixabay

Kdy mohou grepy škodit?

Odborníci upozorňují na nebezpečí konzumace grapefruitu v kombinací s léky. Podle mnoha studií grapefruit způsobuje nebezpečné vedlejší účinky v kombinaci s některými léky. Na vině jsou furanokumariny, látky obsažené v grepech, které ovlivňují funkci enzymů.

Ty pak zapříčiňují, že některé specifické léky působí v těle mnohem déle, než by měly. Tím vzniká v těle vysoká koncentrace léčiva, což může často způsobit nečekané komplikace. Byly zaznamenány stovky případů intoxikace grapefruitem. Ta se může projevovat zvracením, průjmem, zimnicí, otokem či svalovou horečkou. Jediná sklenka grepové šťávy vám tak může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Na co si dávat pozor?

Nejvíce nežádoucích účinků v souvislosti s kombinací grapefruitové šťávy bylo zaznamenáno při užívání látky s názvem simvastatin, což je účinná složka v lécích na snížení cholesterolu.

Rovněž pacienti, kteří užívají felodipin, tedy léky na snížení krevního tlaku by měli být obezřetní. Tito lidé měli v krvi třikrát více léčiva než pacienti, kteří tabletu zapili čistou vodou. Následkem toho měli tlak nebezpečně nízký.

Komplikace může způsobit i lék erytromicin, který se používá k léčbě zánětlivých onemocnění a při kombinovaném užívání s grapefruitem může způsobit podrážděnost žaludku.

Za další rizikové léky, které se nedoporučuje kombinovat s grapefruitem, patří antidepresiva, imunosepresiva, některé léky na prostatu či k léčbě HIV. Každý lék obsahuje příbalový leták, na kterém je uvedeno, s čím se nedoporučuje konkrétní lék podávat. Informace z letáku tedy není radno podceňovat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hvězda ze seriálu Ordinace v růžové zahradě se stane další hvězdou Tváře

Jak vyleštit zašlý porcelán, abyste mu neuškodili? S těmito...

Akvárium ocení nejen alergici. Stane se ozdobou každého...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se...

Zbylou nať a bylinky nevyhazujte, v zimě se budou hodit pod...

Zavřít reklamu