Grepy: Kdy byste se měli těmto citrusům raději vyhnout?

Zdraví 17. března 2018 | 05:12 — Monika Moorová
Pokud si každé ráno dopřáváte čerstvý grapefruit, či grapefruitový džus nadopujete své tělo energií, ale pozor. Grepy jsou sice plné vitamínů a prospěšných látek, ale jsou i případy, kdy byste se jim měli raději vyhnout.
Další 2 fotografie v galerii
Pro některé lidi může být grapefruit zdraví nebezpečný / Pixabay

Kdy mohou grepy škodit?

Odborníci upozorňují na nebezpečí konzumace grapefruitu v kombinací s léky. Podle mnoha studií grapefruit způsobuje nebezpečné vedlejší účinky v kombinaci s některými léky. Na vině jsou furanokumariny, látky obsažené v grepech, které ovlivňují funkci enzymů.

Ty pak zapříčiňují, že některé specifické léky působí v těle mnohem déle, než by měly. Tím vzniká v těle vysoká koncentrace léčiva, což může často způsobit nečekané komplikace. Byly zaznamenány stovky případů intoxikace grapefruitem. Ta se může projevovat zvracením, průjmem, zimnicí, otokem či svalovou horečkou. Jediná sklenka grepové šťávy vám tak může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Na co si dávat pozor?

Nejvíce nežádoucích účinků v souvislosti s kombinací grapefruitové šťávy bylo zaznamenáno při užívání látky s názvem simvastatin, což je účinná složka v lécích na snížení cholesterolu.

Rovněž pacienti, kteří užívají felodipin, tedy léky na snížení krevního tlaku by měli být obezřetní. Tito lidé měli v krvi třikrát více léčiva než pacienti, kteří tabletu zapili čistou vodou. Následkem toho měli tlak nebezpečně nízký.

Komplikace může způsobit i lék erytromicin, který se používá k léčbě zánětlivých onemocnění a při kombinovaném užívání s grapefruitem může způsobit podrážděnost žaludku.

Za další rizikové léky, které se nedoporučuje kombinovat s grapefruitem, patří antidepresiva, imunosepresiva, některé léky na prostatu či k léčbě HIV. Každý lék obsahuje příbalový leták, na kterém je uvedeno, s čím se nedoporučuje konkrétní lék podávat. Informace z letáku tedy není radno podceňovat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Sejde z očí, sejde z mysli? Slavný český herec zůstal sám, upoutaný na lůžko. Už byste ho ani nepoznali

Kyselina citronová je malý zázrak, který účinně vyčistí...

Je vaše prádlo zašedlé? Zapomeňte na chemická bělidla a...

Hledáte rychlé a levné řešení, jak oplotit vaši zahradu?...

Začala vaše kočka doma značkovat? Víme, jak si s tím...

Kupí se vám v zimě doma popel? Nevyhazujte jej, má v...

Víte, jaké významné pozitivní účinky na lidský organismus...

Zavřít reklamu