Ukládání tuku v těle může signalizovat daleko vážnější problém, než si myslíte

Zdraví 10. června 2018 | 10:14 — Monika Moorová
Podle toho, v jaké partii těla se vám ukládá tuk, můžete odhalit řadu dalších problémů. Podle některých odborníků mohou za vše hormony, které řídí ukládání tuku v těle. Tuk usazený v těle může znamenat nejrůznější poruchy organismu.
Další 3 fotografie v galerii
Záleží na tom, kde vás faldy trápí / Shutterstock

Není od věci se zamyslet nad tím, proč z té které partie tuk nechce zmizet ani když se snažíte zhubnout. Může to totiž signalizovat daleko vážnější problém. Pokud se vám například ukládá na břiše, může to značit dlouhodobý stres, tuk na zádech zase vypovídá o možné poruše štítné žlázy. Jaké jsou nejčastější projevy, že vaše štítná žláza nefunguje tak, jak má? Čtěte více.

Tuk na břiše

Pokud se vám nejvíce ukládá tuk na břiše, může to být způsobeno dlouhodobým stresem nebo depresemi. Z hormonálního hlediska totiž může větší břicho poukazovat na potíže nadledvinek a nadměrnou produkci hormonu kortizolu.

Dlouhodobý stres způsobuje, že vyplavováním kortizolu se zvyšuje i hladina glukózy v těle. To způsobuje uvolňování inzulinu, na základě kterého tělo ukládá přebytečnou glukózu v podobě tuku kolem břicha.

Tuk na stehnech a zadku

Za ukládáním tuku v oblasti stehen a zadečku může ženský hormon estrogen. Přírodní estrogen je ve vysokých dávkách obsažen ve vodě, ale také v mase, a to především v kuřecím a vepřovém (hovězí, krůtí, králičí, jehněčí jsou v tomto směru mnohem zdravější). Syntetický estrogen pak obsahují chemikálie obsažené v plastech a v nepřilnavých površích (teflon).

Tuk na bocích

Za faldy v oblasti boků může nerovnováha hormonu inzulinu, který reguluje hladinu cukru v krvi. Příliš mnoho cukru přijímaného z potravy nutí inzulín k neustálé aktivitě. Pokud k tomu dochází dlouhodobě, přestanou buňky správně fungovat. Výsledkem je pak nadměrné ukládání tuku právě v oblasti boků.

Tuk na lýtkách

Pokud ve větší míře pojídáte sladkosti a slaná jídla, může se to projevit právě oplácanými lýtky. Silnější lýtka ženy trápí podstatně méně než třeba v oblasti břicha. Nahromadění tuku na spodní straně paží může být způsobeno klesající hladinou testosteronu u žen ve středním věku. Pokud tedy chcete s tímto tukem zatočit, je zapotřebí zvýšit hladinu testosteronu a zaměřit se na posilování paží. Máte velmi hubené nohy? I to může značit závažné onemocnění.

Tuk na zádech

Jestli vás trápí faldíky na zádech, může to značit poruchu štítné žlázy. Nízká funkce štítné žlázy je totiž zodpovědná za ukládání tuku na stranách zad a pod obvodem podprsenky, a zároveň i za únavu a deprese.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Masivní černá díra roztrhala neutronovou hvězdu. Pozorovat tuto událost je extrémně vzácné

Jak pomocí levandule odpudit komáry a moly i mravence

Jak vyleštit zašlý porcelán, abyste mu neuškodili? S těmito...

Akvárium ocení nejen alergici. Stane se ozdobou každého...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se...

Zavřít reklamu