Víte, jak správně používat bylinky a na které neduhy se hodí?

Zdraví 24. června 2018 | 09:41 — Monika Moorová
Některé bylinky jsou v našich domácnostech stále prakticky nevyužité. A je to obrovská škoda, protože někdy stačí šálek bylinkového čaje a hned se cítíte lépe. Víte ale které bylinky na jaké neduhy použít?
Dalších 5 fotografií v galerii
Než půjdete s receptem do lékárny, zkuste sílu bylinek / Shutterstock

Pokud dáváte přednost domácím bylinkám, mějte doma v dostatečné zásobě právě ty následující.

Jetel luční

Jeden z nejbohatších zdrojů rostlinných estrogenů s antidepresivním účinkem. Tlumí návaly horka, pocení a omezuje poruchy spánku. Lžičku sušeného jetele zalijte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat. Vlažný odvar pijte 2- až 3 x denně.

Co jetel obsahuje?

  • Jetel je bohatý na vitamin E
  • Obsahuje silice, které mají dezinfekční účinky.
  • Je bohatý na třísloviny, které na sliznicích vytvářejí ochranný film a brání pronikání škodlivin. 

Šalvěj lékařská

Pití šalvějového čaje slouží k posílení celého těla. Důležité je, že šalvěj chrání tělo před mrtvicí a infarktem. Samozřejmě, že nezachrání každou situaci, ale určitě pomáhá. Jako u všech bylin, i u šalvěje je rozhodující pravidelné pití. Na stranu druhou, s šalvějí se to nedá přehánět. Šalvěj je vynikající pomocník při zánětech dutiny ústní.

Jak pomáhá?

  • Má výrazný vliv na snížení pocení v období klimakteria.
  • Pomáhá i při kvasinkových infekcích a zánětech
  • Podporuje činnost metabolismu.
  • Výborná je při zánětech v dutině ústní. Jedná se o různé váčky pod zubem, afty, ale také při zánětech v krku, při zánětech mandlí.
  • Pomáhá při infekcích horních cest dýchacích.

Třezalka

Máte pochmurné myšlenky? Proti smutku, úzkosti, strachu i proti nespavosti je třezalka nejlepší. Je to přírodní antidepresivum, které zároveň zlepšuje krevní oběh. Než půjdete do lékárny s předpisem na antidepresiva, vyzkoušejte třezalku tečkovanou. Roste u lesa a na okraji luk skoro jako plevel. Čaj z ní chutná báječně a opravdu funguje. Ne nadarmo je třezalka součástí mnoha léčiv na léčbu lehčích depresí a melancholických stavů. Bylina zlepší náladu tím, že v mozku zvýší hladinu serotoninu – tedy hormonu štěstí.

Co jste o třezalce možná něvěděli?

Denně vypijte dva až tři šálky. Pozor! Třezalka zvyšuje citlivost na slunce. Během užívání tedy vynechejte opalování i solárium. Třezalku nesmíte pít déle než šest týdnů.

Ploštičník hroznatý

Top bylinka, které se připisuje schopnost odbourávat příznaky menopauzy. Látky obsažené v kořenu ploštičníku hroznovitého ovlivňují funkci endokrinních žláz a tím pomáhají stabilizovat hormonální rovnováhu v organismu. Ploštičník snižuje návaly horka, noční pocení a poševní atrofii. Reguluje koncentraci dopaminu v mozku, čímž pozitivně ovlivňují psychiku. Působí i na vstřebávání vápníku v těle a zpomaluje osteoporózu, zlepšuje urogenitální problémy. Na čaj vám postačí lžička bylinky, kterou zalijete vodou.

Pozor! Bylinku nemíchejte s jinými a čaj pijte až po jídle. Pokud máte potíže s játry, užíváte příliš mnoho léků, ploštičník nepijte! Bylinky ovlivňují vstřebávání léků. Přečtěte si, na které je nutné si dávat pozor

Bylinky můžete využívat i ve formě tinktur nebo aromatických olejů. Bez obav je přidejte i do koupele, zvláště pokud vás trápí nespavost či nervozita.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu