Trpíte úzkostí, strachem či depresí? Zkuste léčivku s charakteristickým pachem

Zdraví 16. července 2018 | 10:09 — Monika Moorová
Kozlík lékařský je léčivá rostlina známá svými blahodárnými účinky na nervový systém. Roste velmi bujně, samovolně se vysemeňuje, takže pokud ho necháme vykvést a vytvořit semena, v následujících letech budeme mít rostlinek plnou zahradu.
Další 3 fotografie v galerii
Kozlík lékařský je bylina s charakteristickým pachem, která má příznivé účinky na nervovou soustavu / Shutterstock

Kozlík lékařský je rostlina známá od středověku a od té doby se také nejrůznějším způsobem užívá. Příznivě ovlivňuje kvalitu spánku, pomáhá při bolestech hlavy a kloubů i při menstruačních křečích. Celá rostlina charakteristicky páchne a zajímavostí je, že kozlík až magicky přitahuje kočky. Zkuste si potřít kapkami ruce a pohladit vaši kočičku. Nestačíte se divit, jaké divadlo vám předvede.

Kdy a co sbírat?

Kozlík lékařský se vyskytuje v Evropě a západní Asii. Dorůstá až do výšky 1,5 metru. V České republice se vyskytuje poměrně hojně zejména v nižších polohách. Kozlík je vlhkomilná rostlina a libuje si na vápenatých půdách. Roste v okolí potoků, na vlhčích loukách či svazích. Kvést začíná obvykle v květnu nebo červnu. Pro léčebné účely se nejčastěji sbírá podzemní část rostliny, a to v období léta až do září či října.

Úprava a skladování

Po sklizni je třeba kořen umýt ve studené vodě a jemně osušit. Následně se suší v tmavých a dobře větraných prostorách, případně můžete použít sušičku na ovoce a byliny. Sušíme při teplotě do 30 stupňů C. Kvůli velmi silnému aroma není vhodné kozlík skladovat s dalšími rostlinami.

Jak kozlík působí na naše tělo?

 • Kozlík lékařský představuje v první řadě velkou pomoc pro naše nervy
 • Působí uklidňujícím způsobem, pomáhá při nespavosti, usnadňuje usínání, a také prohlubuje a prodlužuje spánek
 • Účinně odstraňuje pocity strachu a úzkosti
 • Bojuje proti depresím, neurózám a vyčerpání
 • Je nápomocný při hysterických stavech
 • Uvolňuje svalové napětí
 • Zklidňuje bušení srdce
 • Má analgetické účinky
 • Kozlík se doporučuje vyzkoušet při bolestech kloubů, svalů i hlavy a při migrénách
 • Vhodný během klimakteria

Odvar z kozlíku

Potřebujeme

 • 2 lžičky drceného kořene
 • 1⁄4 l vody

Příprava a užití

Vaříme 10 minut, pak necháme 15 minut stát, přecedíme a pijeme vlažný. Obvyklé užití je jeden šálek ráno a jeden večer.  Vyzkoušet můžete i kombinaci s levandulí či meduňkou. Čaj z kozlíku se užívá spíše příležitostně a omezenou dobu. Po třech dnech užívání je vhodná třídenní pauza. Na stres můžete vyzkoušet i lety prověřený protistresový nápoj, o kterém jsme psali jinde.

Kozlíková tinktura

Velmi známým produktem, který se z kozlíku lékařského vyrábí, jsou kapky. Ty jsou účinné při mnohých zmíněných potížích. Připravit si je můžete i doma.

Příprava

Budete potřebovat sušený kořen rostliny a přibližně 60procentní líh. Tyto ingredience smíchejte v poměru 1: 6, tedy jeden díl byliny na 6 dílů alkoholu. Vložte do dobře uzavíratelné láhve a odložte na tmavé místo. Při pokojové teplotě nechte odpočívat minimálně jeden týden. Tinktura je velmi účinná při nespavosti. Dopřejte si jednu čajovou lžičku asi hodinu před spánkem. Víte, jak správně používat bylinky a na které neduhy se hodí?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Vydejte se na nejvyšší vrchol České republiky. Přímo ze Sněžky můžete poslat i pohlednici

Vydejte se na nejvyšší vrchol České republiky. Přímo ze...

Nenechte se o dovolené stresovat a ochutnejte kouzlo pomalého...

Vyšné Ružbachy, lázně přímo pod Tatrami, kde můžete...

Nejlevnější rodinná dovolená u moře v roce 2019? Vede...

Znáte pravidla a věková omezení, která v Evropě platí při...

Chcete se rozhlédnout po světě a nemáte na to? Poradíme...

Zavřít reklamu