Lámou se vám nebo třepí nehty? Poradíme, jak je možné to změnit

Krása 01. prosince 2019 | 09:06 — Anna Novotná
Mnoho lidí trpí zvýšenou lámavostí nehtů. Jde většinou o zdravotní problém a je proto dobré navštívit dermatologa. V některých případech býva na vině nedostatek vitaminů, ale může vám vadit třeba prací prostředek či saponáty. Způsobovat lámání nehtů mohou i laky na nehty nebo v horším případě špatná činnost štítné žlázy. Máme podrobnější informace.
Další 3 fotografie v galerii
Nehty ukazují na náš celkový zdravotní stav / Depositphotos

Nehty, ač vcelku malá a nenápadná část těla, mnohdy ukazují na náš celkový zdravotní stav. Stav nehtů také přirozeně ovlivňuje i péče, kterou jim věnujete. Jaké jsou příčiny jejich lámání a třepení?

Nedostatek vitaminů

Lámání nehtů způsobuje nedostatek vitaminů, zejména vitaminu B2. Svoje udělá také nedostatek železa a zinku. Deficit železa se projevuje často zdeformovanými nehty. Málo zinku má na svědomí různé bílé tečky a čárky. Za těmito problémy často stojí nevyvážená strava s nedostatkem vitaminů řady B a železa, což je často strava vegetariánská a zejména veganská.

Případně tímto problémem trpí lidé, kteří mají poruchu příjmu potravy, drží různé drastické diety a jinak jednostranně zatěžují své tělo. Může jít i o reakci na stres. Pokud jste rozhodnuti nejíst maso, měli byste věnovat zvýšenou pozornost doplňování vitaminů a minerálů. Vhodné vitaminy jsou i v ořeších a pivovarských kvasnicích. Minerály najdeme také v sušených švestkách, datlích, hrozinkách. A samozřejmě v listové zelenině.

Prací prostředky a saponáty

Někteří lidé mají sice vitaminů dostatek, ale jejich pokožka a nehty velmi negativně reagují na kontakt se saponáty při mytí nádobí a na prací prášky, případně i sprchové gely a mýdla. Řešením je zamezit kontaktu s těmito látkami. Buď ve zvýšené míře používat myčku na nádobí a neprat v ruce, případně používat gumové rukavice. Nejsou sice příjemné, ale alespoň ochrání vaši pokožku a nehty.

Pokud je váš problém způsoben právě saponáty, projeví se zlepšení už po několika dnech, kdy se s nimi nebudete dostávat do kontaktu. Když je váš problém způsoben sprchovým gelem nebo mýdlem, obvykle se dá najít jiná značka, která bude přijatelná. Nejméně alergizující je mýdlo s jelenem. Můžete si proto vyrobit i vlastní sprchový gel rozpuštěním tohoto mýdla ve vodě a přidat pár kapek vonného oleje. Obvykle se i zlepší vysušená kůže rukou.

Laky na nehty a odlakovače

Na vině lámavých nehtů mohou být paradoxně laky na nehty, které některé kosmetičky používají, aby zakryly problém. Pokud totiž lak obsahuje pro vaše nehty nevhodná rozpouštědla, lámavost se ještě zhorší. Zkuste proto pár týdnů bez laku a uvidíte-li rozdíl, přestaňte daný typ používat. 

Příčinou lámání nehtů může být používání odlakovače, který obsahuje agresivní látky. Může tedy pomoci vyměnit ho za odlakovač určený pro citlivé nehty. Podobné problémy mohou způsobit i některá agresivní mýdla na ruce.

Na vině může být i štítná žláza

Lámání nehtů se spolu s padáním vlasů objevuje při snížené funkci štítné žlázy. Stejně je tomu i v případě hormonálních změn, například při menopauze. S tímto problémem se ovšem musíte obrátit na lékaře. Dále čtěte: Laserová epilace nežádoucích chloupků. Vyplatí se, nebo ne?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme doslova za humny

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Šilinkův důl nabízí nenáročnou ferratovou cestu pro...

Ideální místo pro milovníky rozhleden. Navštivte jedinečný...

Podívejte se do největšího podzemního labyrintu ve střední...

Ráj všech vinařů opravdu existuje. Je jím republika Kraví...

Zavřít reklamu