Vedlejší komplikace cukrovky, které se nevyplácí podceňovat

Zdraví 17. ledna 2019 | 13:34 — Monika Moorová
Cukrovka bývá spojena s častým rozvojem komplikací. Mezi takové patří i vznik diabetických vředů a dalších chronických ran, které se vyznačují velmi pomalým a ne jednoduchým hojením. Důležité je především jejich včasné a důsledné ošetření, jinak mohou přetrvávat dlouhá období.
Další 3 fotografie v galerii
Jeden z příznaků cukrovky jsou diabetické vředy / Shutterstock

Diabetes mellitus je onemocnění provázené zvýšenou hladinou cukru v krvi z důvodu nedostatku hormonu inzulínu. Jedná se o dlouhodobou chorobu, která způsobuje mnoho souvisejících problémů.

Jaké to jsou?

  • K těm nejzávažnějším patří urychlení aterosklerózy neboli kornatění cév. Důsledkem je zhoršené prokrvení konkrétních oblastí, nejčastěji končetin. Tkáně nejsou dostatečně vyživovány, a pokud dojde k jejich narušení, hojení bývá velmi obtížné a zdlouhavé.
  • Další potíží je, že pacienti mívají poruchy citlivosti a často si nevšimnou, že se poranili. Místo neošetří, dále ho zatěžují, čímž se zde obvykle začne rozvíjet infekce a vše se tak ještě komplikuje a zhoršuje. 

Léčba infekce

1. Léčba infekčních komplikací je nutná za pomocí antibiotik, která jsou účinná proti širokému spektru původců.

2. Vysoké nároky na poškozené místo mohou vést k dalšímu prohloubení rány. Při zatěžování končetin dochází k rozvoji otoku a zhoršení hojení. Proto je důležité odlehčení od zátěže.

3. Je nezbytné odstranit všechny odumřelé části tkáně. Tím dojde ke snížení rizika rozvoje infekce a vytvoří se optimální prostředí pro uzdravení. 

4. Moderní přístup k hojení ran spočívá ve vytvoření vlhkého prostředí, které bude zároveň chránit poškozené místo před rozvojem infekce. Na defekt se může nanášet některý z dostupných hydrokoloidních gelů. Jedná se o přípravky s aktivním stříbrem, které mají antibakteriální účinek. 

Rychlost léčby je důležitá

Pacienti s cukrovkou, kteří trpí hlubokými ranami a vředy, vyžadují dlouhodobé ošetřování. Nikdy by se neměli spoléhat na vlastní léčitelské schopnosti a měli by urychleně navštívit svého praktického lékaře nebo specializovanou ambulanci pro hojení chronických ran. Tam jim bude navržena vhodná terapie.

Kromě léčby vlastní rány je také nezbytné důsledné dodržování doporučené léčby cukrovky. Nebude-li léčba dodržována jsou nemocní ohroženi vznikem nejrůznějších následných komplikací, které mohou v nejhorším případě vést až k amputaci končetiny. Jedním z vedlejších jevů cukrovky jsou zkažené zuby. Tomuto problému jsme se věnovali v jiném článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené části naší planety

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené...

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Zavřít reklamu