Účinky dýňového oleje, o kterých jste neměli ani tušení. Kde všude nám pomáhá?

Krása 20. března 2019 | 10:04 — Monika Moorová
Dýňový olej. Olej, který je dokonalým všelékem. Naučte se ho používat a vaše tělo vám bude vděčné. Na rozdíl od jiných olejů, díky jeho příjemné oříškové vůni, totiž nejen prospívá, ale i výborně chutná.
Další 4 fotografie v galerii
Olej z dýňových semínek je nejen lahodnou delikatesou, ale také vynikajícím zdrojem látek cenných pro naše zdraví a mladistvou vitalitu / Shutterstock

Dýňový olej vzniká lisováním dýňových semínek za studena. Má buď tmavě červenou, nebo tmavozelenou barvu. Jeho složení jej předurčuje k tomu, aby byl velmi lehce stravitelný. Lisuje se ze semen tykve velkoplodé. Je však třeba sáhnout po opravdu originálním oleji a ne nějakých náhražkách. Pravý a kvalitní dýňový olej poznáte tak, že po kápnutí na talíř se kapka nerozteče, ale zůstane tuhá.

Využití v kuchyni

Díky oříškové chuti se hodí nejen do slaných, ale i sladkých pokrmů. Olej z dýňových semínek je určen hlavně k použití ve studené kuchyni. Ale je výborný nejen do salátů, ale i na bylinkové brambory, sýry, masa, rizota, těstoviny, do pomazánek nebo krémových polévek. Nebo si jím jen tak pokapejte syrovou cibuli nebo ochuťte palačinky, ovesnou kaši či zmrzlinový pohár. Kromě chuťových zážitků je tento olej i hotový elixír mládí a zdraví.

Účinky dýňového oleje na náš organismus

  • O dýňových semínkách se už v dávných dobách mluvilo jako o skvělých přírodních antidepresivech.
  • Pokud jde o růst vlasů, bylo díky dýňovému oleji dosaženo neuvěřitelných výsledků, především u mužů.
  • Dýňový olej je ve skutečnosti nenasycený tuk, čili je mimořádně prospěšný i pro zdraví srdce.
  • Zároveň snižuje cholesterol, krevní tlak a má protizánětlivé účinky.
  • Olej by do svého jídelníčku měli zařadit muži se zvětšenou prostatou .
  • Má pozitivní účinky na močový trakt (ledviny, močový měchýř, močová trubice).
  • Pomáhá v období menopauzy, neboť účinně zmírňuje nepříjemné příznaky
  • Snižuje návaly horka, bolesti hlavy a kloubů, bělí stařecké skvrny
  • Dýňový olej výrazně prospívá pokožce, vlasům dodává lesk a pomáhá i proti lámavosti nehtů

Vysoký obsah antioxidantů

Dýňový olej obsahuje řadu tzv. přirozených antioxidantů a ty jsou považovány za hlavní pomocníky v boji proti stárnutí organismu.

Například množství vitaminu E v dýňovém oleji je výrazně vyšší než v oleji slunečnicovém či olivovém a spolu s vysokým množstvím vitamínu A, C a selenu, zinku a řady fytosterolů účinně snižuje riziko civilizačních chorob, například srdečně-cévní onemocnění, jako je arterioskleróza, onemocnění srdce a také některá nádorová onemocnění. 

Vysoké hladiny fytosterolů dokážou blokovat absorpci cholesterolu v trávicím ústrojí, takže snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Vysoké hladiny esenciálních mastných kyselin produkují prostanglandiny, které regulují srdeční rytmus, krevní tlak a mají protizánětlivé účinky.

Prevence i léčba zbytnění prostaty

Nejznámější léčebný účinek má dýňový olej na zvětšenou prostatu, jev, který často provází stárnutí mužského organismu. Podle některých studií je to díky vysokému obsahu zinku, fosforu, hořčíku a esenciálních mastných kyselin, které svým synergickým účinkem dokážou hyperplazii prostaty nejen zpomalit a zastavit, ale dokonce i významně zlepšit.

Látky obsažené v dýňových semínkách a jejich vliv na zdraví prostaty jsou proto předmětem výzkumu. Ukazuje se, že nejdůležitější roli v rozvoji tohoto onemocnění hraje zvýšené množství dihydrotestosteronu, který je zodpovědný nejen za zvětšující se prostatu, ale například i za nadměrné vypadávání vlasů u mužů. Zjistilo se, že dýňová semínka obsahují vysoké hladiny aktivní látky nazývané delta -7-sterin, která dokáže tento hormon blokovat, a zabraňuje tak nežádoucím změnám.

Dýňový olej na krásu

Olej obsahuje velký podíl vitamínu E a zinku a báječně se hodí pro kosmetické účely, neboť blahodárně působí na pleť i vlasy. V prvním případě úspěšně bojuje s akné a nedokonalostmi pleti, značně zmírňuje svědění v případě atopického ekzému, v tom druhém se vlasy méně lámou a tolik nevypadávají. Navíc vlasy ošetřené zábalem z dýňového oleje nejsou tolik mastné, jako třeba u oleje olivového. Za ozdravnou kúru z oleje poděkují i vysušené ruce a okolí nehtů. Víte, který olej je považován za nejdražší na světě? Čtěte více.

Náš tip
Věděli jste, že pokud si dýňovým olejem každý den vypláchnete ústa, snížíte kazivost svých zubů? Může se užívat v těhotenství a je vhodný i pro děti, samozřejmě v polovičních dávkách. Nemá žádné vedlejší účinky. A o jeho zdravotní prospěšnosti se tradují hotové legendy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Blíží se velký svátek milovníků parních lokomotiv. Nenechte si ujít jedinečné setkání

Blíží se velký svátek milovníků parních lokomotiv....

Navštivte evropskou metropoli, která nikdy nespí

Jak ovlivní čínský koronavirus cestování v roce 2020 a...

Navštivte nejkrásnější lázně Evropy. Máte je téměř za...

I s příchodem jara je sezóna ve Špindlu v plném proudu....

Perla západní Afriky, to je exotika za hubičku

Zavřít reklamu