Potí se vám nohy a nic nezabírá? Zkuste osvědčený recept

Ostatní 05. května 2019 | 07:28 — Monika Moorová
Pocení je přirozený a nevyhnutelný proces pro regulaci tělesné teploty. Je to ovšem genetika, která způsobuje, že někdo má s pocením nohou větší a někdo menší problémy.
Dalších 5 fotografií v galerii
Jak zabránit pocení nohou, po kterém vaše nohy velmi nepříjemně zapáchají? / Shutterstock

V našich chodidlech se nachází asi 250 tisíc potních žláz, které vyprodukují denně téměř 250 mililitrů potu. Existují však případy, kdy se lidské nohy potí více, než je normální. Částečně to může být ovlivněno geneticky, avšak samotné pocení chodidel lze ovlivnit i konzervativní léčbou. 

Nadměrné pocení se nazývá hyperhidróza a s ní přicházejí i problémy se zápachem, a to zejména v oblasti chodidel a podpaží. Lidé postižení hyperhidrózou se potí až pětkrát víc než zdravý člověk.

Jak zabránit pocení nohou, po kterém vaše nohy velmi nepříjemně zapáchají? Čtěte dál a držte se našich rad, díky kterým se již nebudete stydět zout třeba na návštěvě.

Investujte do kvalitní obuvi

Jak dobře všichni víme, investovat do kvalitní obuvi z dobrých materiálů se opravdu vyplatí. Není to jen jakýsi mýtus, ale umělé materiály v zápachu našich nohou hrají až příliš vysokou roli. Proto mějte raději méně párů, ale z kvalitnějších materiálů, v létě jsou ideální kožené nebo plátěné boty. Odborníci doporučují pravidelné střídání obuvi na denní bázi. Jednou ty, jednou ty, nikdy ne jedny dvakrát po sobě. Pokud můžete, choďte naboso, zejména doma.

Totéž platí i o ponožkách. Pokud trpíte zápachem nohou, pak zvolte bavlněné či vlněné ponožky, které, na rozdíl od nylonových, zápach zmírní. Klíčové je ponožky měnit denně.

Hygiena je alfa i omega

Za zápach nohou mohou zejména bakterie, které pot rozkládají. Zbavit se jich, nebo alespoň omezit, pomůže pravidelná péče o chodidla. Při hygieně se zaměřte na prostory mezi prsty. Zbavte se ztvrdlé kůže. Jejím pravidelným obrušováním se zbavíte i části bakterií.

Nikoho asi nepřekvapí, že při nadměrně potících se nohách je nejdůležitější důkladná, pravidelná, přímo až nadstandardní hygiena. Nohy si myjte minimálně jednou za den, nejlépe je používat antibakteriální mýdlo. Nezapomeňte si nohy velmi dobře vysušit a nevynechejte ani oblasti mezi prsty.

Existuje také mnoho kosmetických výrobků na potící se a zapáchající nohy. Zkuste mít vždy po ruce sprej nebo antiperspirant na nohy! Někdy je dobré použít speciální pudr, který pohltí nadměrný pot.

Když nic nezabírá, pomůže ocet

V případě, že už opravdu nic nezabírá a nadměrné pocení nohou pokračuje, namáčejte si je jednou denně na čtvrt hodiny do 125 mililitrů octa, rozmíchaného v litru vody. Opakujte, dokud se stav vašich nohou nezlepší. Pokud se s nesnesitelným pocením nohou potýkáte i nadále, vyhledejte lékaře. Nadměrné pocení vás může dovést až k depresi. Více jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Uchovejte si část úrody na zimu. Můžete ji zavařit, zmrazit...

Rozlučte se s rozpáleným bytem. Místnosti lze ochladit i bez...

Zavřít reklamu