Bio potraviny: Jsou opravdu zdravější nebo jenom dražší?

Ostatní 08. května 2019 | 13:51 — Ilona Cílková
Obliba bio potravin neustále stoupá. Je však pravda, že jsou kvalitnější, a proto vhodné i pro alergiky? Rozhodujete-li se, zda kupovat, či nikoli, možná vám poradí následující řádky.
Další 4 fotografie v galerii
Biopotraviny se těší mimořádné oblibě / Shutterstock

Čerstvé, kvalitní, bez chemie. Biopotraviny jsou synonymem poctivosti. Řada lidí je považuje za ty pravé potraviny. Jiní si pod značkou bio představí výrobek, který je drahý. Jaký je jejich skutečný přínos pro naše zdraví?

Co je to vlastně bio? Označení bio popisuje, jakým způsobem byla finální potravina pěstována či chována a zpracovávána. Bio úroda vždy roste v bezpečné půdě, bez použití umělých hnojiv, pesticidů a metod genového inženýrství. Bio dobytek se musí volně pást a při péči o něj je zakázáno užívat antibiotika a růstové hormony.

Jaké jsou hlavní výhody?

Nízký obsah pesticidů

Ty představují největší riziko hlavně pro těhotné ženy a malé děti. Nicméně se střádají v tělech nás všech. Výsledkem pak může být oslabená imunita, bolesti hlavy a vývojové vady plodu.

Snadno rozpoznatelná čerstvost

Bio produkty nesmí obsahovat konzervanty. Lze proto u nich poznat čerstvost doslova na první pohled. Ta je zaručena i tím, že tyto potraviny často dodávají místní farmáři a neputují v kamionech přes půl Evropy.

Šetrnost vůči životnímu prostředí

Příroda se tímto způsobem obdělávání nevyčerpává. Bio farmaření snižuje znečištění vody, půdy i vzduchu a zabraňuje půdní erozi.

Může bio pomoci v boji s alergiemi?

Studie prokazují, že bio potraviny obsahují více zdraví prospěšných látek jako jsou například antioxidanty, oproti klasickým potravinám. Hodí se tak bezesporu pro každého. Alergici však mohou profitovat hned dvakrát – je prokázáno, že konzumují-li jen potraviny v bio kvalitě, často se jejich alergické projevy zmírní, či zcela ustoupí.

Je cena přiměřená?

Bio potraviny jsou drahé, protože farmáři nepoužívají chemikálie. Mají tak nejenom značně ztíženou práci, ale i nižší výnosy oproti průmyslovému způsobu hospodaření. Navíc získání bio certifikátů není taktéž levnou záležitostí. Snažíte-li se však udělat něco pro své zdraví, jsou tyto potraviny dobrým začátkem.

Kupovat nebo nekupovat?

Člověk by se měl především řídit zdravým rozumem. O vhodnosti potravin pro naše zdraví rozhoduje nutriční hodnota. Pro správný výběr potravin je proto nutné sledovat tabulku nutričních hodnot a to především množství tuku a přidaného cukru. Příkladem za všechny mohou být třeba sušenky. Ty jsou stejně nutričně výživné bez ohledu na to, zda jsou či nejsou bio. A tak je to i s jinými potravinami.

Životní styl

Je potřeba zmínit, že jsou lidé, kteří kupují biopotraviny i kvůli tomu, že vyjadřují určitý životní styl či názor, jako je třeba starost o životní prostředí a práva zvířat. Samotné biozemědělství, chápe mnoho z nás jako hospodaření šetrnější ke krajině a přírodě jako celku.

Průmyslová výroba potravin je však pochopitelně levnější, a tak se musíme sami rozhodnout, a to bohužel i s přihlédnutím k naší peněžence, zda jsou pro nás bio potraviny tou správnou alternativou. Nejzdravější české potraviny, které pořídíte za pár korun. Psali jsme zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Mise vesmírné společnosti Rocket Lab skončila fatálním neúspěchem. Raketa byla ztracena i s nákladem za miliony dolarů

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Zavřít reklamu