Máta a její vliv na naše zdraví: Ještě prospěšnější, než jste čekali

Ostatní 13. května 2019 | 10:03 — Monika Moorová
604 dd Šálek mátového čaje je nejen skvělý způsob, jak osvěžit tělo během horkých letních dnů. Na naše tělo má mnohem víc pozitivních účinků, než jste možná mysleli.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vědci zkoumali účinky máty na náladu a paměť. Výsledky byli ohromující / Shutterstock

Příznivé účinky voňavého nápoje ocení třeba ti, kteří chtějí zlepšit svou paměť. Podle vědců může mátový čaj zlepšit jak krátkodobou, tak dlouhodobou paměť. 

Vědci zkoumali účinky bylin a jejich vůně na náladu a paměť. Požádali 180 dobrovolníků, aby popsali svou náladu v dotazníku po konzumaci vybraných teplých nápojů (mátový čaj a heřmánkový čaj). Po dvaceti minutách testovali kognitivní schopnosti. Ukázalo se, že mátový čaj dokázal účastníky výzkumu stimulovat ke zlepšení jejich dlouhodobé a krátkodobé paměti. Opačný účinek měl heřmánkový čaj, po kterém se dobrovolníci uklidnili. Současně však jejich pozornost a duševní výkonnost zpomalila.

Tým vědců nezůstal pouze u popíjení čaje. Zkoumal, zda vůně bylinek může zlepšit paměť u starších lidí. Experimentu se zúčastnilo 150 dobrovolníků ve věku 65 a více let, kteří byli usazeni v místnosti, kde byl rozmístěn rozmarýn nebo  levandule. Na konci experimentu prošli dobrovolníci paměťovými testy a vědci je požádali, aby popsali svou náladu. Ukázalo se, že ti, kteří seděli v místnosti s rozmarýnem, měli o 15 procent lepší výsledky, než lidé sedící v místnosti s levandulí.  Levandule však dobrovolníky zase dokonale uklidnila, zbavila stresu a napětí.

Mátový čaj je klasika a používá se od nepaměti. Naši předci moc dobře věděli, co je pro naše zdraví dobré.  Pojďme si připomenout, co všechno můžete pravidelným pitím ovlivnit. Mátový čaj je skvělý: 

  • na léčení bolestí hlavy
  • léčení nevolností
  • proti nadýmání
  • pomáhá při poruchách zažívání
  • výborný je na nachlazení
  • osvědčil se při bolestech žaludku

Pomocí pravidelného pití mátového čaje můžete ovlivnit kvalitu svého spánku a zbavit se třeba i otravného převalování před usnutím. Máta totiž zklidňuje nejen žaludek, ale i naši mysl. Nebudete se tedy tolik zabývat svými starostmi a usnete snadněji. V mírné míře může tedy máta odstranit i stres a zbytečné napětí. Máte problémy se spánkem? Může za to zdánlivá maličkost.

Mátu lze pravidelně užívat i zevně k potírání kůže a jako přídavek do zubních past. Zde se používá především mátový olej a ředěný mátový olej. Někdy se využívá i jeho chladivého účinku, protože je v něm asi 40 % mentolu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tatra dodává své podvozky do celého světa. Několik stovek jich skončí v Jordánsku

Zahradní nábytek potřebuje péči nejen před sezonou, ale i...

Nevzdávejte se snů o sušičce ani tehdy, když máte malou...

Vytvořte krásným a užitečným motýlům voňavou louku plnou...

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zavřít reklamu