Jak se zbavit bolesti po štípnutí hmyzem: Na každé bodnutí zabírá něco jiného

Ostatní 24. května 2019 | 15:45 — Monika Moorová
Pokud vám zrovna došel ocet, nezoufejte. Existuje totiž mnoho dalších domácích prostředků, které vás zbaví jak bolesti, tak otoku. Nejsou drahé, jsou spolehlivé a určitě je najdete i ve své domácnosti.
Dalších 5 fotografií v galerii
Včelí bodnutí je nejnebezpečnější ze všech / Shutterstock

Pro ošetření štípnutí je dobré vědět, že ne na všechno zabírá ocet a že následná péče se může velmi lišit. Možná proto někteří tvrdí, že jim například cibule nikdy nepomohla, nebo naopak jejich příznaky ještě zhoršila. Stalo se tak proto, že zvolili špatnou léčbu.

Vosa

Bodla-li vás vosa, neutralizujte ránu kyselinou. Z věcí, které najdete doma, to může být například citron, cibule, nebo vychvalovaný ocet.

Včela

Včelí bodnutí je pravý opak a proto jej neutralizujte zásadou. Tedy například mýdlovou vodou či jedlou sodou. Nejprve je ale nutné vytáhnout žihadlo a vymáčknout z rány jed. Místo následně ošetřete a poté ledujte, nebo chlaďte studeným obkladem.

Čmelák

Bodnout vás ale může i čmelák. Je to sice velmi nepravděpodobné, protože čmeláci útočí hlavně, když se jim dobýváte do hnízda. Tak jako tak je i čmeláčí bodnutí bolestivé podobně, jako včelí a hodně otéká. V tomto případě je vhodné použít mast proti alergii nebo pokud máte v lékárničce přímo gel na bodnutí hmyzem, je to ideální volba.

Sršeň

Sršní bodnutí je velmi bolestivé, i přesto, že obsahuje až padesátkrát méně jedu, než žihadlo, které ve vás zanechá včela. Postižené místo chlaďte ledem v kapesníku.

Komár a ovád

Štípnutí tímto otravným hmyzem neuvěřitelně a dlouze svědí. Vyvarujte se škrábání, což není někdy jednoduché a na štípance přikládejte ledové obklady.

Co ještě může pomoci?

 • tekoucí voda – chlaďte s ní místo vpichu, což sníží otok a zabrání bakteriím, aby se usadily v ráně
 • ledový obklad – splaskne po něm i velký otok
 • cibule – na postižené místo ji přikládejte alespoň patnáct minut. Šťáva z cibule proniká do kůže a rána vás tak nebude tolik svědit
 • ocet – kapesník namočený v octu přikládejte alespoň půl hodiny
 • moč – možná neotřelé, ale moč desinfikuje, ničí bakterie a rána se pak lépe hojí
 • alkohol – když jej nakapete na kapesník, plenu nebo jakýkoliv kus látky a budete přikládat na ránu půl hodiny, vytáhne vám z tkáně horkost
 • Tea tree olej – ví se o něm, že má protizánětlivé účinky a desinfikuje. Místo stačí jemně potřít
 • banán – babičky říkaly, že na štípance pomáhá kašička z banánů, které se spaří nad parou, rozmačkají vidličkou a přiloží na ránu
 • aloe vera – pomáhá chladit ránu a mírní svědění
 • jitrocel kopinatý – má hojivé a desinfekční účinky. Používá se šťáva z listů. Podobné účinky má i řebříček obecný a okvětní lístky měsíčku
 • vlhké dřevěné uhlí – eliminuje jed

Najdou se ale i tací, kteří nedají dopustit na zubní pastu, čínskou kafrovou mast nebo švédské kapky. Ač neopodstatněný, tak velmi využívaný recept na zmírnění svědění po bodnutí hmyzem, je tzv. staročeský křížek. V místě štípance udělejte nehtem křížek a po chvilce přestane štípanec svědit - prý to platí především pro štípance od komára či ováda. Jak se bránit pylovým alergiím? Psali jsme zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené části naší planety

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené...

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Zavřít reklamu