Nejlepší přítel vaší štíhlé linie? Tato obyčejná potravina

Zdraví 04. června 2019 | 11:43 — Monika Moorová
Existuje řada důvodů, proč řapíkatý celer jíst v teplém i syrovém stavu a jeho chuť není tím jediným pozitivem. Na první pohled nenápadná zelenina totiž obsahuje až osmdesát různých vitamínů, minerálů a důležitých stopových prvků.
Další 4 fotografie v galerii
Výjimečná zelenina, která je chuťově mimořádná / Shutterstock

Proč ho jíst, jak ho nakoupit? Možná jste si ho v obchodě ještě nevšimli, ale v regálech jej seženete téměř po celý rok. Nejlepší chuť má sice v letních měsících, ale pochutnáte si na něm i v ostatních ročních obdobích.

Vyberte ten správný kousek

Vždy se pořádně podívejte, co kupujete. To ostatně platí u všech druhů zeleniny a ovoce. Kupujte jedině na první pohled čerstvé, jinak utratíte stejné peníze za horší kvalitu a navíc vám potravina doma moc dlouho nevydrží. Dobře narostlý čerstvý celer má zhruba 30 centimetrů na délku a konce řapíků mají neovadlé svěže zbarvené listy.

Využití v kuchyni

Řapíkatý celer má opravdu výrazné aroma, které nemusí zpočátku sedět každému. Časem mu ale přijdete na chuť a nebudete se od něj moci odtrhnout. Nejlépe si ho vychutnáte syrový, ale lze jej podávat i vařený k masu, zapečený se sýrem a smetanou, ale připravíte z něj i zdravou zeleninovou šťávu.

Přítel vaší štíhlé linie

Pro správné fungování trávícího systému je velmi důležitá vláknina. Jeden hrnek řapíkatého celeru obsahuje 1,5 g nerozpustné vlákniny, a proto je ideálním pomocníkem při snižování tělesné váhy. Neobsahuje téměř žádné kalorie, povzbuzuje metabolismus a má schopnost udržet pocit plnosti po delší dobu. Nahraďte večerní mlsání syrovým řapíkatým celerem, který namáčejte do jogurtového dipu – zamlsáte si a přitom se to na vaší linii nijak záporně neprojeví.

Sklenice zeleninového nápoje každé ráno navíc podpoří správnou funkci trávícího systému a dodá tělu potřebné vitaminy. Pokud vám jeho chuť připadá příliš výrazná, zkombinujte ho například s jablečnou šťávou, červenou řepou a mrkví.

Zabraňuje ztrátě paměti

Podle nedávného výzkumu bylo prokázáno, že ztrátě paměti můžete částečně předejít právě konzumací řapíkatého celeru. Mozkové buňky totiž trápí s přibývajícím věkem různé záněty, které způsobují degeneraci a sníženou duševní schopnost. Řapíkatý celer obsahuje luteolin, který má schopnost výskyt těchto zánětů snižovat a uvolňování zánětlivých molekul v mozku zakazovat. Každodenní konzumací řapíkatého celeru tak můžete předejít i Alzheimerově chorobě.

Proč jíst řapíkatý celer

 • obsahuje obrovské množství vitaminu C
 • je zdrojem vitaminů skupiny B, A, K a E
 • tělo obohatí o fosfor, vápník, draslík a zinek
 • vyplavuje z těla toxiny
 • obsahuje flavonid, který brání růstu nádorů
 • je zdrojem vysokého množství vlákniny
 • nemá téměř žádné kalorie a dodává pocit systosti
 • povzbuzuje metabolismus a odstraňuje kyselinu močovou z těla
 • pomáhá při trávení
 • řeší problémy se zácpou
 • podporuje činnost pohlavních žláz

Léčivá i posvátná bylina

Zatímco pro nás je celer stále zcela obyčejná a nezajímavá rostlina, naši předkové sdíleli opačný názor. Celer byl tradičně doporučován na uklidnění a paradoxně i na podporu sexuálních chutí. Jako posvátná bylina byl celer spojován se smrtí a zmiňuje se o něm dokonce slavný starověký básník Homér. Římané a Korinťané jej používali při tvorbě smutečních věnců. Více si o řapíkatém celeru přečtěte v našem jiném článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu