Recept na krásné a zdravé vlasy? Zkuste metodu, která neuvěřitelně funguje

Krása 12. června 2019 | 08:19 — Monika Moorová
Říká se jí No Poo a v posledních letech nabírá na popularitě po celém světě. Lidé zahazují šampony a postupně si vlasy myjí výhradně vodou. Lze to, i když hned na úvod je třeba předeslat, že ne každému bude tato metoda vyhovovat.
Další 4 fotografie v galerii
Díky metodě No Poo budou vaše vlasy zdravější / Shutterstock

Zkratka pro tuto metodu pochází z anglického „no shampoo“, v překladu „bez šamponu“. Jde o to, že se vlasy nemyjí běžně dostupnými prostředky, ale využívá se jen jedlé sody a octu. Tedy alespoň pro začátek. Postupně je pak možné přejít na mytí pouze čistou vodou. Přechod mezi sodou s octem a samotnou vodou trvá nejméně šest týdnů. Je to doba, po kterou si vlasy zvykají na úplně jiný styl zacházení a ošetřování.

Jedlá soda

Hydrogenuhličitan sodný je chemicky označený bílý prášek, který známe spíše pod názvem jedlá soda. Používá se zejména do kypřicího prášku, k neutralizaci kyselin či žaludečních šťáv. Jak funguje soda ve vlasech? Je to jednoduché. Vzhledem k tomu, že soda je silně alkalická (hodnoty má někde mezi 8-9), je schopná „otevřít“ šupinkovou strukturu vlasu. Vlasy tedy sodou důkladně omyjeme a poté opláchneme čistou vodou.

Soda po otevření vlasu skutečně vymyje veškeré nečistoty a odstraní i přebytečný maz. Pokud na metodu No Poo nechcete přecházet zcela, pak je vhodné sodu použít alespoň jednou do měsíce jako speciální kúru. Lžičku jedlé sody smíchejte s kondicionérem na vlasy (měl by mít co nejnižší pH) a naneste na vlasy. Nechte chvíli působit (maximálně minutu) a umyjte. Vlasy budou krásně hebké a lesklé.

Kromě toho je možné jedlou sodu používat i jako náhražku suchého šamponu. Využít se dá i k bělení zubů nebo čištění pleti.

Ocet

Traduje se, že dokáže pomoci unaveným vlasům bez lesku. Jeho obrovskou výhodou je totiž to, že dokáže z vlasů vymýt silikony, které se v nich nahromadily používáním běžné vlasové kosmetiky. Pokud nechcete vyzkoušet metodu mytí vlasů zcela bez šamponů a jiných dostupných prostředků, pak zkuste ocet použít alespoň občas. Přelijeme vlasy cca 150 ml vybraného octu a následně je důkladně opláchneme vodou.

Pozor – ocet se na vlasech nenechává působit. Už po prvním použití sami poznáte, že jsou vlasy zářivější, poddajnější a dokonale čisté. Ať už vyberete obyčejný, vinný či jablečný, působí téměř stejně a je jen na vás, který si vyberete.

Ocet má oproti sodě pH zase naopak silně kyselé. Způsobí, že se vlas – stále ještě otevřený po použití jedlé sody – uzavře. Navíc funguje jako kondicionér, a tím vrátí pH vlasů zpět na hodnotu 4,5.

Co se týče vnitřního používání octa, dokáže detoxikovat tělo, štěpí tuky a je vhodný pro redukci váhy a léčbu alergie. Dále čistí pleť, zbavuje akné, léčí bolesti hlavy, krku, břicha, podporuje správné trávení (proti zácpě, proti přemnožené candidě, posiluje žaludeční kyseliny), snižuje cholesterol a krevní tlak, odstraňuje parazity. (Dále čtěte: Mytí vlasů bez šamponu? Jaké jsou výhody a nevýhody).

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili nový způsob, jak vytvořit plutonium. Využijí ho jako zdroj energie pro mise do hlubokého vesmíru

Chyby, kvůli kterým jsou ručníky po vyprání tvrdé, na omak...

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Zavřít reklamu