Trápí vás suchá a popraskaná pokožka? Tipy, jak se problému navždy zbavit

Zdraví 22. listopadu 2019 | 18:37 — Ilona Cílková
Ať je léto, nebo zima, pokožka některých z nás je náchylná k prasklinám. Jak dovedou být nepříjemné, ví snad jen ten, kdo jimi trpí. Pomocí několika tipů jim však můžeme předejít či jejich projevy zmírnit.
Další 3 fotografie v galerii
Suchá pokožka je náchylná k bolestivým prasklinám / Shutterstock

Pokud je kůže dehydratovaná, případně trpí nedostatkem tukového kožního filmu, nebude se jí dařit dobře. Například styk s látkami v čisticích přípravcích může pokožku podráždit, a ta pak snadněji praská. Týká se to i chemických vůní, barviv a konzervačních látek. Těm je radno se vyhnout zejména tehdy, pokud je kůže již popraskaná nebo máte-li ekzém, který bolí a svědí.

Tipy, které vám prasklinky pomohou zvládnout 

 • Vždy když je to možné noste látkové rukavice. Týká se to všech hrubších manuálních činností, například práce na zahradě.
 • Při jakémkoliv styku s chemickými činidly a saponáty noste gumové rukavice. Pokud už je pokožka podrážděná, vyhněte se těm, které obsahují latex či pudr.
 • Vyhněte se dlouhodobému kontaktu s vodou, protože tím se pokožka rukou vysušuje
 • Pokud máte prasklinky na patách, zkonzultujte s dermatologem, zda netrpíte plísní, která vyžaduje léčbu.
 • Hlavní rada při popraskané pokožce je: mazat, mazat a mazat. Třeba i několikrát denně. Pokožka se vám odvděčí. Vybírejte však takové krémy, které neobsahují syntetické parfémy a další chemické látky. Jenom takové totiž kůži dále nepodráždí, ale uklidní ji a vyživí.

Potraviny pro podporu zdravé kůže

 • Mrkev obsahuje betakaroten, který chrání pokožku tím, že UV záření rozptyluje a zabraňuje jeho průniku hlouběji do kůže.
 • Omega-3 mastné kyseliny  např. ryby nebo lněné semínko – urychlují hojení jizev a působí preventivně proti vzniku vrásek.
 • Slunečnicové semínko obsahuje vitamín E, který zpomaluje stárnutí pokožky a udržuje mladistvou pleť, může také příznivě ovlivnit hojení jizev.
 • Ovesné vločky a obiloviny jsou bohaté na obsah mědi a vitaminu B6 a napomáhají tak tvorbě melaninu - pigmentu, který chrání pokožku před sluncem.
 • Sladké brambory mají vysoký obsah vitaminů E a C. Tyto vitaminy společně chrání tukové a ve vodě rozpustné molekuly buněk kůže před útokem volných radikálů.
 • Olivový olej poskytuje pokožce významnou ochranu před stárnutím. Konzumovat více olivového oleje můžete tak, že si jej přidáte do salátových dresinků, anebo si chléb místo namazání máslem namáčejte do olivového oleje.
 • Jablka jsou důležitým zdrojem skupiny antioxidantů - flavonoidů. Už jen několik jablek denně pomůže zvýšit ochranu proti škodám, které způsobují radikály vyvolané UV zářením. Flavonoidy se nacházejí i v čaji, bobulovitém ovoci, červeném víně, hořké čokoládě, obilninách a zelených fazolích. (Dále čtěte: Máte problematickou pleť? Zkuste sílu osvědčených bylinek).
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Uchovejte si část úrody na zimu. Můžete ji zavařit, zmrazit...

Rozlučte se s rozpáleným bytem. Místnosti lze ochladit i bez...

Zavřít reklamu