Jak nakopnout metabolismus? Největší mýty a co opravdu funguje

Zdraví 08. července 2019 | 10:08 — Monika Moorová
Slovo metabolismus všichni známe. Jedná se o přirozený proces látkové přeměny, při kterém se přijatá potrava mění v těle na energii. Už vás někdy napadlo, jak ho nastartovat, abyste hubnuli rychleji?
Další 4 fotografie v galerii
Zrychlený metabolismus a štíhlá postava jde ruku v ruce / Shutterstock

Podívejme se na nejčastější mýty o tom, jak svůj metabolismus nakopnout. Co opravdu funguje?

Metabolismus

Když přijmeme jakoukoli potravinu, enzymy a celé trávicí ústrojí ji přemění na energii a ta udržuje v chodu celý náš organismus. Čím rychleji metabolizmus pracuje, tím více spotřebovává energie ze stravy a tím méně pak člověk přibývá na váze. 

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus je hodnota vyjadřující, kolik lidské tělo za den spálí kalorií v případě, že není vyvíjena žádná tělesná aktivita. Ten, kdo zná hodnotu svého bazálního metabolismu, může sestavit svůj jídelníček tak, aby přesně vyhovoval záměru zhubnout. A pokud již chceme začít hubnout je důležité vědět, jak metabolismus zrychlit. Měli byste každý den snídat, jíst zdravě a vyváženě, mít dostatečný přísun bílkovin a železa v potravě a nezapomínat na aktivní pohyb. Ke zrychlení metabolismu vám dopomůže i kofein, zelený čaj, chilli a zázvor a dodržování pitného režimu. Důležitý je i kvalitní spánek a odpočinek.

Největší mýty

Mýtus první

Jestliže nejím celý den, můj metabolismus spaluje tuk: Nelze nejíst a metabolizovat. Je to celé o přeměně energie. Když žádnou nepřijmete, logicky, nemůžete žádnou dále zpracovat. Vše je o pravidelné, vyvážené stravě. Jíst se musí. Už jen kvůli příjmu nezbytných živin. 

Mýtus druhý

Pokud chcete zhubnout, nejezte po 20.00: To, co je dobré pro jednoho člověka, není vždy dobré pro jiného. Více záleží na tom, co jíte, než, kdy to jíte. Metabolismus se v noci zpomaluje, to je fakt. Ale lehká večeře nikdy nemůže uškodit. Je spíše třeba zaměřit se na skladbu potravin.

Mýtus třetí

Metabolismus s věkem klesá: Bohužel výzkumy naznačují, že s věkem klesá rychlost metabolismu, a to zejména z důvodu nižší fyzické aktivity, úbytku svalové hmoty a také z důvodu stárnutí vašich orgánů a tkání. Pokud však zůstanete fyzicky aktivní, pomůže vám to zpomalení metabolismu zabránit.

Mýtus čtvrtý

Půst je pro metabolismus špatný: Existuje mnoho druhů půstů. Otázka je, o jakém se bavíme. Občasný jednodenní půst tělu a metabolismu nikdy neuškodí.

Jak zrychlit metabolismus?

Ráno nalačno vypijte sklenku vlažné neperlivé vody. Můžete do ní přidat i několik kapek čerstvé citronové šťávy, která detoxikuje lidské tělo. Vlažná voda pročistí žaludek a střeva a donutí je k pohybu. Když se po té do nich dostane potrava, zpracují ji mnohem rychleji a efektivněji.

Dodržujte pitný režim. Pijte, ale nejlépe opět neperlivou vlažnou vodu, která organismu prospívá nejvíce. Můžete tím svůj zpomalený metabolismus "popohnat" k výkonu vyššímu až o 30 %. Nejvyšší příjem tekutin byste měli mít hlavně dopoledne. Pitný režim můžete doplnit například také zeleným čajem, který má prokazatelně kladný vliv na spalování tuků. (Dále čtěte: Nechcete mít prověšená prsa? Vyhněte se těmto častým chybám).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu