Brambory jako zabiják nemocí. Musíte je ale uvařit správně

Zdraví 01. srpna 2019 | 10:07 — Monika Moorová
Napadlo vás, kolik zdraví prospěšných látek se ukrývá v obyčejných bramborách? Odborníci tvrdí, že mají skvělé účinky na celou řadu nemocí. Víte, jak je správně uvařit, aby byly co nejzdravější?
Další 4 fotografie v galerii
Správně uvařené brambory jsou velmi zdravé / Shutterstock

Původně pocházejí z Jižní Ameriky, kde je Indiáni pěstovali skoro už před šesti tisíci lety. Prvními Evropany, kteří mohli brambory ochutnat, byli Španělé. K nám se dostaly nejprve jako léčivka a okrasa zahrad. Teprve až v 18. století se dostaly na náš stůl. První české odrůdy pak byly vypěstovány teprve před necelými 200 lety.

Pro chuť i zdraví

Brambory patří mezi jedny z prvních plodin, jež můžeme sklízet už na konci jara. Jejich výjimečnost tkví hlavně v obsažených látkách: zatímco pozdní brambory poměrně rychle ztrácejí chuť i cenné vitaminy, rané brambory jsou vynikající a extrémně zdravé. Navíc oproti pozdním bramborám obsahují více vody a bílkovin a mají několikanásobně nižší obsah škrobu. Díky tomu jsou lehčí, křehčí a lépe stravitelné.

Zabiják nemocí

Brambory jsou doslova nabité vitaminy skupiny B. Nejvíce se v nich ukrývá kyseliny listové, tudíž jsou ideální potravinou pro těhotné i ženy plánující těhotenství. Kyselina listová totiž napomáhá správnému vývoji a růstu buněk. Je důležitá i pro krvetvorbu. Díky vysokému obsahu této kyseliny by je měly jíst i osoby v rekonvalescenci. Z minerálních látek jsou brambory bohaté zejména na draslík, hořčík, zinek, vápník, fosfor, železo, měď, sodík, chrom a další.

Samotné navíc neobsahují žádný tuk, ale zato spoustu sacharidů. Vláknina, která je v bramborách hojně zastoupena, podporuje správnou funkci trávicí soustavy a pomáhá vytvořit pocit plnosti. Brambory rovněž obsahují obrovské množství vitaminu C, tudíž pečují o správně fungující imunitní systém a bacilům nedovolí, aby nás přepraly. Při správné přípravě pomohou předejít podzimním virózám, nachlazením i chřipkovým vlnám. Díky obrovskému obsahu vitaminu C byly brambory dokonce využívány jako ochrana proti kurdějím.

Správná příprava

Brambory před vařením zbytečně nenamáčíme a neomýváme! Ideálně je vložíme přímo do vroucí vody a konzumujeme ihned po uvaření. Ovšem ještě lepší a pochopitelně k vitaminům šetrnější variantou je vaření v páře. Právě tehdy si uchovají nejen svoji lahodnou chuť, ale i většinu prospěšných látek. A mohou nám následně být prospěšné po zdravotní stránce.

Nezapomeňte je však osolit a lehce pokmínovat. Kmín eliminuje škodlivé účinky toxického solaninu, který se může v bramborách nacházet. Pokud vám kmín vyloženě vadí, vhodnou alternativou může být řasa wakame (k dostání ve zdravých výživách). Vhodné je i vaření v páře společně s bylinami. Respiračním onemocněním pomůže předejít vaření s tymiánem, rýmu zažene rozmarýn, bolavé dutiny vyléčí společně s petrželkou a kašel potlačí v kombinaci s pažitkou. Mimořádné účinky brambor. Přečtěte si, kde všude pomáhají.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chcete se ještě ohřát? Nádherné pláže, úžasné potápění a výborné počasí nabízí Sharm El-Sheikh

Chcete se ještě ohřát? Nádherné pláže, úžasné...

Užijte si jedny z nejkrásnějších pláží světa i skvělé...

Rakouským eldorádem pro rodiny s dětmi a milovníky freeridu...

Adventní čas uprostřed vrcholků Alp, to je opravdový...

Tip na první letošní lyžovačku. Zasněžené středisko...

Nenechte se trápit jet lagem. Jak se elegantně a účinně...

Zavřít reklamu