Proč přibývá autismu u dětí a může za to očkování?

Děti 30. srpna 2018 | 09:48 — Monika Moorová
Uzavření, zahledění se do sebe, neumět rozlišit, co je reálné a skutečné. To jsou stručné charakteristiky autismu. Takto postižení lidé si žijí ve svém světě a o společnost ostatních nestojí. Co autismus způsobuje a co je pravdy na spojení tohoto oněmocnění s očkováním?
Další 2 fotografie v galerii
Autisté si žijí ve svém světě a o společnost ostatních nestojí / Shutterstock

Autismus v podstatě znamená vývojovou poruchu mozku, která je způsobená dysfunkcí jeho určitých částí. Jak se projevuje? Dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Charakteristické jsou výrazně problémy v sociálním chování a ve schopnosti komunikace. Na první pohled to vypadá, že autistické dítě postrádá empatii a schopnost vidět věci z perspektivy druhých. Chová se, jako by mu byli druzí lhostejní, nebo dokonce neexistovali. 

Navazování přátelství je pro něj zpravidla obtížné. Často nedokáže zcela regulovat své jednání. To může mit podobu výbuchů zlosti, ale i sebe zraňujícího chování. Rozrušit ho může jakákoliv změna prostředí.

Přibývá případů autismu?

Autistů přibývá. Do určité míry může být za nárůstem autistů větší povědomí lékařů a větší míra kontroly rodičů. Odborné studie nicméně ukazují, že ani to nevysvětluje zvýšený nárůst z posledních let. O tom, jak zlepšit činnost mozku, jsme psali před časem.

Co autismus způsobuje?

To zatím odborníci úplně nevědí. Zřejmě jde o kombinaci genetických předpokladů. Magnetická rezonance ukázala, že u autistů chybí jistá nervová propojení mezi různými mozkovými centry. Profesor vývojově psychopatologie na Cambridgeské univerzitě a uznávaný expert na autismus Simon Baron-Cohen míní, že autisté mají extrémně mužský typ mozku, a to kvůli vysoké hladině testosteronu v těle matky během těhotenství.

Mužský typ mozku se vyznačuje nedostatečným propojením pravé a levé hemisféry, což vede k menší míře emoční citlivosti. U autistů je to ale extrémně zvýrazněno. Podle této hypotézy se autisté zvládnou silně soustředit na jeden podnět, ale mnohem hůře na víc věci najednou, což je nezbytné pro pochopení rychle se měnících sociálních situací. Vyvrácena byla naopak teorie, že autismus děti vzniká nedostatkem lásky při výchově.

Způsobuje autismus způsobuje očkování u malých dětí?

Na počátku této dodnes rozšířené "očkovací" teorie stál později prokázaný podvod, kdy lékař A. Wakefield publikoval v prestižním časopise The Lancet studii, která prokazovala zvýšený výskyt poruch autistického  spektra po očkování MMR (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám). Když se provalilo, že si zjištění vymyslel, byl v Británii vyloučen z lékařského stavu. Odjel do USA, kde prohrál další soudy. Souvislost mezi očkováním a propuknutím autismu posléze vyvrátily desítky studií. 

V jakém věku bývá zpravidla nemoc diagnostikována?

U dětí s nízkofunkčním autismem často už mezi druhým a třetím rokem. U dětí s lehčí formou poruchy ale i mnohem později, výjimečně dokonce až v dospělosti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu