Olizujete si v zimě rty? Děláte velkou chybu

Krása 19. prosince 2017 | 11:31 — Monika Moorová
Trápí i vás suché a popraskané rty? Důvodů je několik a naštěstí i řešení je hned několik. V první řadě je nutné klást důraz na prevenci. Základem pěkných rtů je, aby byly zdravé.
Další 2 fotografie v galerii
Mám pro vás několik rad, jak mít i v zimě krásné rty / Shutterstock

Když jsou popraskané, či zanícené, celkový dojem nezachrání ani dokonalý make-up, ani výrazná rtěnka, ani třpytivý lesk.

Jaké jsou nejčastější příčiny vysušených rtů?

  • nízké teploty spojené s olizováním rtů
  • velmi suché prostředí
  • dehydratace, nedostatečný pitný režim
  • konzumace slaných či pikantních jídel
  • nedostatek vitaminu B2 (suchá, pálící kůže, ekzémy, padání vlasů, bolestivé ústní koutky, lupy, třepení nehtů, únava, zánět spojivek, trávicí potíže, nespavost, závratě)
  • kvasinková infekce
  • cukrovka

Hlavně neolizovat

Vaše rty, na rozdíl od pokožky, neobsahují žádný přirozený tuk, kterým by se chránily, proto je nutné, abyste dodržovali pitný režim. Nedostatek vody v organismu se ostatně projevuje nejčastěji bolestmi hlavy a právě suchými, popraskanými rty.

Tolik potřebnou hydrataci se však nesnažte dodat rtům tak, že si je budete zvlhčovat jazykem. Ve skutečnosti jim tak totiž jen uškodíte a dehydratujete je ještě víc. Stejný problém představuje také to, pokud v zimě dýcháte pusou, protože vzduch neustále proudící dovnitř a ven vaše rty velmi rychle vysušuje.

Dopřejte si jemný peeling

Šupinky ze rtů zabraňují pronikání potřebných pečujících látek, takže je lepší je jemně odstranit. Na pomoc si vezměte hodně měkký zubní kartáček a rty jím krouživými pohyby namasírujte. Dejte si ale pozor, aby byla masáž opravdu jemná a rty se naopak ještě víc nepoškodily.

Nezapomeňte na vitamíny

Popraskané rty jsou často příznakem deficitu vitaminů – odpovědný je za ně převážně slabý příjem vitaminu B. Často tuhle příčinu rozpoznáte podle toho, že ve špatném stavu nejsou jen rty, ale pokožka celkově. Jako první pomoc můžete zařadit pilulky, do budoucna se snažte o přirozený příjem béčka z ořechů, masa a luštěnin.

Hydratujte

Pokud zpozorujete, že se vám rty v poslední době hodně vysušují, určitě udělejte revizi svého pitného režimu. Zvlášť v případě, kdy trávíte čas v hodně vytopených nebo klimatizovaných místnostech, by spotřeba nápojů měla být vyšší. Častějším pitím určitě nic nepokazíte.

Ten správný balzám

Vyznat se v nabídce balzámů na rty není žádná legrace. Držte se několika zásad. Zkoumejte vždy jejich složení a vyhýbejte se těm přípravkům, které obsahují minerální oleje. Tyto oleje sice vytvoří na rtech příjemný ochranný film, ale nepronikají hluboko do kůže a neléčí příčinu popraskání. Mnohem lepší jsou balzámy s obsahem přírodního bambuckého másla nebo včelího vosku. Na horském sluníčku nezapomínejte na balzámy s UV filtrem. A když jsme u té zimy, víte, jaký je nejlepší zimní detox?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...