Nechcete do sebe nechat píchat jedy? Zkuste přírodu

Krása 22. února 2018 | 09:04 — Monika Moorová
Přírodním botoxem je označován cenný olej ze semen kaktusů rostoucích v mnoha zemích světa. Jedná se o opunciový olej, který je považován za vůbec nejdražší olej na světě.
Dalších 6 fotografií v galerii
Krásnou pleť bez vrásek můžete mít i díky přírodě / Shutterstock

Olej se vyrábí ze semínek plodu opuncie, celým názvem Opuntia ficus-indica f. amyclaea a je v přírodní kosmetice považován za nejúčinnější zbraň proti stárnutí pokožky a tvorbě vrásek.

Odkud pochází?

Opuncie patří do čeledi kaktusů. S pěstováním opuncie začalo před devíti tisíci lety v Mexiku. V 15. století se tato rostlina rozšířila do Středomoří a do ostatních částí světa. V současnosti se nejvíce pěstuje v Mexiku, Brazílii, Bolívii, USA, Itálii, v severní a jižní Africe a v Indii.

Co obsahuje?

  • Nenasycené mastné kyseliny, jako jsou omega-6, omega-9, omega-7 a omega-3
  • Vitamín E, beta-karoten a vitamin K1
  • Kosmeticky významné fytosteroly a polyfenoly
  • Draslík, fosfor, hořčík, vápník
  • Antioxidanty (vitamíny A a C)

Vysoká cena oleje

Proces výroby oleje je skutečně náročný. Jelikož opuncie i jejich plody mají nepříjemně ostré trny, musí se nejdříve opatrně osekat, poté se plod rozřízne, vyjmou se semínka a ty se pak za studena vylisují. Dalším důvodem proč je olej tak drahý, je množství plodů, které je potřeba zpracovat abychom dostali 1 litr oleje. Na 1 litr je potřeba 800 kg plodů opuncie, což je 24 kg na 30 ml oleje nebo 12 kg na malinkou lahvičku s olejem o obsahu 15 ml. Cena opunciového oleje se na kosmetickém trhu pohybuje okolo 50 000 Kč za 1 litr. Věděli jste ale, že i rakytníkový olej je výborný pomocník v péči o vaší krásu?

Jaké jsou účinky?

Olej z opuncie dokáže zadržovat v kůži vodu, čímž dochází k regeneraci a hluboké hydrataci pokožky a působí tak jako revitalizační sérum na jemné vrásky kolem očí a rtů. Rovněž stahuje póry a dokáže odstranit kruhy pod očima. 

Klinické testy prokázaly, že opuncie je schopná navázat množství vody, které odpovídá více než desetinásobku hmotnosti plodu. Co ještě olej dokáže?

  • Vyrovnává vrásky
  • Zjemňuje a vyživuje pokožku vitamíny a omega kyselinami
  • Napomáhá udržovat naši pleť dlouhodobě hydratovanou
  • Má uklidňující  a protizánětlivé účinky
  • Má pozitivní vliv na nervovou soustavu

Jak olej používat?

Pokožku navlhčete vodou a olej jemně vmasírujte. Množství nanášeného oleje je individuální a záleží na typu pleti. Na tvář často stačí 1 až 2 kapky. Opunciový olej patří mezi oleje, které nezanechávají mastný film, a velmi rychle se do pokožky vstřebá.

Aplikaci oleje opakujte podle potřeby, ráno i večer. Opunciový olej můžete použít jak na tvář, tak i na suché a lámavé vlasy. Máte problematickou pleť? Zkuste sílu osvědčených bylinek.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Slavný tenista Novak Djokovič se postavil za elektromobily

Vypěstujte si ředkvičky v kartonu od vajec. Získáte bohatou...

Zimní péče o rododendrony a azalky je důležitá. Jinak vám...

Jarní hnojení má zcela jiná pravidla než podzimní. Pozor,...

Nehažte plechovky do koše. Vytvořte z nich praktické a hezké...

I zaneřáděnou kuchyň lze uklidit rychle a efektivně

Obytňák a zároveň MPV: Řešení dva v jednom je...

Zavřít reklamu