Trápí vás protivné zarůstání chloupků? Super tipy, které váš problém vyřeší

Krása 03. dubna 2018 | 09:49 — Monika Moorová
Znáte to. Zbavíte se chloupků, ale místo toho se vám neustále objevují bolestivá místa, v podobě červených vyrážek. Pokožka je podrážděná, což nejen cítíte, ale i vidíte. Jak je možné jednou provždy s tímto problémem skoncovat? Poradíme vám.
Další 3 fotografie v galerii
Jak správně pečovat o nohy, aby nám nezarůstaly chloupky? / Shutterstock

Zarůstání chloupků není jen na dotek nepříjemný, ale i mimořádně neestetický problém. Postihuje především nohy a oblast třísel. Dochází k němu v souvislosti s nahromaděním odumřelých buněk v okolí daného chloupku. Zarůstat začne tehdy, když se mu nepodaří prorazit kůži a kvůli této bariéře začíná růst pod kůží. Zaměřte se na vaše nohy. Jejich péče o vás prozradí více, než byste si přáli.

Koho postihuje častěji?

Častěji se to stává u hrubých a kudrnatých chloupků. Pokud se vám tento problém vyskytuje opakovaně, zvažte změnu depilace. Namísto žiletky vyzkoušejte strojek, případně vosk. Především, pokud je žiletka tupá, způsobuje zarůstání chloupků velmi často. Ale ani strojek a vosk nejsou zárukou, že se tomuto problému vyhnete. Vytáhnou sice chloupek i s kořínkem, ale za hladkou pokožku můžete zaplatit jejím podrážděním.

Vyzkoušejte několik metod holení

Každá pokožka je jiná, a tudíž reaguje úplně jinak. Je důležité, abyste si samy otestovaly několik metod a zůstaly u té, která vám nejlépe sedne. Obecně se za nejšetrnější způsob holení, z hlediska zarůstání chloupků, považuje epilování. 

Čemu se rozhodně vyhněte, je vytlačování takového chloupku, popřípadě jeho vytahování nehtem, jehlou či pinzetou. Taková "pomoc" vás velmi pravděpodobně dovede k nepříjemné infekci či zánětu. Za tento krok by vás určitě nepochválil ani kožní lékař.

Jak si pomoci?

Naštěstí existuje několik způsobů, jak zarůstání chloupků zmírnit, eliminovat, případně úplně odstranit.

Teplá koupel

V první řadě je důležité dopřát si teplou koupel před každým holením. Pokožka i chloupky tak změknou, čímž dokážete předejít jejich následnému zarůstání a otevřou se vám póry, takže bude celý proces odstraňování chloupků mnohem jednodušší.

Peeling

Pokud máte dostatek času, mezi lázní a depilováním si ještě dopřejte peeling, kterým odstraníte odumřelé buňky a nečistoty pokožky. V této souvislosti je třeba zmínit, že takzvané suché holení je skutečně něco, na co byste měli ihned zapomenout. Týká se to i holení pod studenou vodou.

Holením péče o pokožku nekončí

Nepodceňujte ani ošetření pokožky po holení. Ideální jsou kosmetické přípravky s obsahem aloe vera, které pokožku dokonale uklidní. Když už se vám zarůstající chloupky objevily, pomůže vám teplý obklad přiložený na postižené místo. Díky němu změkne tkáň v okolí zánětu, zmizí podráždění a umožní zarostlým chloupkům vyjít na povrch kůže. Teplý obklad nechte na místě pět minut a tento postup opakujte i vícekrát za den.

Olej z čajovníku

Čajovníkový olej má silné antiseptické vlastnosti. Potírejte místa se zarostlými chloupky.  Tím snížíte podráždění, dobu hojení a riziko infekce. Ale pozor. Abyste zabránily nepříjemnému pálení po kontaktu pokožky s čistým olejem z čajovníku, vždy ho nanášejte ve zředěné formě. Doporučujeme zhruba dvě lžíce olivového oleje a 15 kapek čajovníkového oleje.

Jablečný ocet

Jablečný ocet vám, mimo jiné, dokáže pomoci i při zarostlých chloupcích. Naneste si na kapesník nebo kousek látky trochu jablečného octa a potírejte si podrážděná místa. Nechte působit na pokožce alespoň pět minut a tento postup opakujte dvakrát denně, dokud se problému nezbavíte. Jablečný ocet je jeden z nejvšestrannějších přírodních pomocníků pro zdraví člověka. Čtěte více.

Dobrá rada na závěr

Bezprostředně po holení se nevystavujte slunečním paprskům, ale ani si na sebe neoblékejte těsné oblečení. Právě tyto dva faktory totiž výrazně zvyšují riziko podráždění a zánícení čerstvě oholené pokožky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zkuste cestovat po Evropě vlakem. Víme, jak jednoduše plánovat cestu a ještě hodně ušetřit

Zkuste cestovat po Evropě vlakem. Víme, jak jednoduše...

Chcete se ještě ohřát? Nádherné pláže, úžasné...

Užijte si jedny z nejkrásnějších pláží světa i skvělé...

Rakouským eldorádem pro rodiny s dětmi a milovníky freeridu...

Adventní čas uprostřed vrcholků Alp, to je opravdový...

Tip na první letošní lyžovačku. Zasněžené středisko...

Zavřít reklamu