Tipy, jak nastartovat metabolismus. Kila poletí dolů raketovou rychlostí

Krása 16. dubna 2018 | 09:20 — Monika Moorová
Zpomalený metabolismus není dobrý, protože pak stále jen tloustneme a nemůžeme se kil navíc zbavit. Jak z bludného kruhu ven? Odpověď se pokusíme najít v našem článku.
Další 1 fotografie v galerii
Nejlepší je přirozený pohyb je v přírodě / Pixabay

Nejlepším impulsem pro náš metabolismus je pohyb. Nemusí jít hned o hodiny v posilovně. Není potřeba utrácet peníze za drahé cvičební nářadí. Prostě zařaďte do svého denního režimu prostor pro chůzi, běh, jízdu na kole či cokoliv jiného, co děláte rádi.

Čím více svalů, tím lépe

Pokud jste zcela nesportovní typ, vytyčte si cíl ujít alespoň 5 km denně a ten realizujte. Choďte do práce pěšky. Na nákup nejezděte autem. Vyrazte na procházku. Běžte si zaplavat. Cokoliv je dobré. Nedaří se vám zhubnout? Mohou za to tyto zdánlivé maličkosti. Pohybem vytváříte svaly a svaly jsou dobrým konzumentem energie. Čím víc budete mít svalů, tím více energie spálíte v klidu, což je z hlediska tělesných proporcí a vašeho zdraví velmi důležité.

Strava

Pokud už máme na těle mnoho tuku, je možné, že jsme rezistentní vůči působení inzulínu. Také vnitřní orgány obalené tukem fungují podstatně hůř. Je velmi žádoucí dát tělu silný popud k pálení tuků. Zde spolehlivě zabírá strava s nízkým obsahem sacharidů, kdy se tělo musí začít orientovat na získávání energie z tuků.

Ketóza

Někteří dokonce využívají tzv. ketózy, do které se lze uvést poměrně jednoduše, pokud se váš příjem sacharidů sníží pod asi 40 g za den. V ketóze nemusíte být dlouho. Často stačí dva týdny, během kterých upravíte váhu, snížíte objem tuku kolem vnitřních orgánů a zvýšíte bazální metabolismus. Ketóza není vhodná pro osoby s poruchou jaterních funkcí.

Co jíst?

Vaše jídlo by mělo obsahovat dost bílkovin, které pomáhají budovat svalovou hmotu. Pro rozjezd metabolismu je dobré pít zelený čaj, kávu, dopřát si občas kvalitní vysokoprocentní čokoládu, chilli papričky, zázvor, ovesné vločky, buráky, mandle ale i další kvalitní potraviny. Podstatné je zajistit příjem vody. Pijte čistou vodu, občas vodu s citronem a pijte jí dost, ale nikoli naráz. Věděli jste, že metabolismus dokáže nastartovat skořice? Více se dočtete zde.

Pravidelnost

Často se doporučuje jíst pravidelně a po malých dávkách. Důvodem je obava ze zpomalování metabolismu v případě, že tělo přejde do úsporného režimu, který se aktivuje v případě hladovění. Je ovšem pravda, že se zpomalení metabolismu nemusíte bát ani v případě, že byste jedli jen jednou či dvakrát denně. Pokud si totiž dopřejete dostatek jídla, tělo na úsporný režim přejít nemůže.

Změna je život

Může tak paradoxně platit pořekadlo „změna je život“ a vaše tělo pozitivně vyhodnotí kolísání v příjmu potravy. Nejhorší je dlouhodobé trápení se hlady a nedostatek skutečných živin v potravě a jejich náhrada cukrem. To je skutečný zabiják metabolismu. Módní dietní trend, který se vám nemusí vyplatit a můžete si vážně uškodit.

Začarovaný kruh

Každý, kdo má problémy s nadváhou a zpomaleným metabolismem by měl najít způsob, kterým roztrhne začarovaný kruh, ve kterém se nachází. Většinou se dobře osvědčuje nejprve změnit stravu. Snížený příjem sacharidů vede ke snížení hmotnosti a tím ke zvýšení chuti k dalšímu pohybu.

Hlavně vydržet

Pak se ale nesmí polevit a je třeba začít pracovat na získávání svalů i v dodržování racionální stravy. Více svalů bude pomáhat pálit další energii a metabolismus se dále zvýší. Jde často o běh na dlouhou trať. Výsledek se ale vyplatí. Nejde o špeky, jde o zdraví a život. Příjemným bonusem může být zbavení se mnoha zdravotních obtíží.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čínský fúzní reaktor dosáhl šestkrát větší teploty než Slunce. Ovládnou vědci obrovskou sílu?

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Věděli jste, že vysavač listí může způsobit více škody...

Zavřít reklamu