Máme šanci vyhnout se stařecké demenci? Poradíme, jak udržet mozek co nejdéle svěží

Zdraví 11. září 2018 | 09:23 — Monika Moorová
Různé druhy neurodegenerativních nemocí nám stále častěji ubírají naše duševní schopnosti. Máme vůbec šanci se tomu vyhnout? Odpověď zní ano, ale chce to ustavičný trénink.
Další 3 fotografie v galerii
Za pomocí pravidelného tréninku mozku to zvládnete / Depositphotos

Bohužel, k úbytku duševních sil dochází různými způsoby. U někoho se rozvine nějaká klasická pojmenovatelná nemoc. Druhý se vyrovnává se ztrátou schopností v důsledku úrazu, další zase jako následek mozkové příhody. Někdy je sesun markantní a téměř skokový, jindy jde o plíživý proces, který je zprvu velmi nenápadný. Jaké aktivity pomáhají udržovat hlavu svěží?

Důležití je procvičovat mozek

Aby se člověk alespoň trochu vyhnul chmurným koncům a dožil se s dobrou myslí vysokého věku, potřebuje také cvičit své mozkové funkce. To lze různě. Můžete pochopitelně cvičit svou paměť tím způsobem, že se budete i ve vyšším věku snažit naučit nějaký nový cizí jazyk. Můžete se učit různé věci, které vás osobně zajímají. Sbírat informace, třídit je. Můžete pochopitelně luštit sudoku a křížovky a další podobné věci.

Pohyb je důležitý

Mnozí se postavili na odpor předčasnému tělesnému chátrání a začali se více hýbat. Cvičení, běhání, sport, turistika – to všechno jsou aktivity, které vám pomáhají udržovat tělo svěží a kupodivu pomáhají i vašim duševním schopnostem. Potvrzuje se tak staré rčení sokolů „Ve zdravém těle, zdravý duch“. Tělesný pohyb je ale pouze jednou složkou toho, co můžeme dělat pro své zdraví. Pohyb udržuje zdravé cévy a chrání tak i náš mozek, před nízkým přísunem kyslíku a špatným prokrvováním. Síla každodenní procházky vám vyrazí dech! Psali jsme před časem.

Čtení podporuje paměť

Docela zvlášť zmiňujeme čtení, protože jde o podobnou disciplínu jako je v pohybu turistika. Čtení je skoro pro každého. A pokud máte špatné oči nebo třeba dyslexii, pusťte se audioknihu. Čtení je relativně nenáročné z hlediska duševního výkonu, ale poskytuje velkou škálu benefitů, cvičí jakoby různá zákoutí mozku. Čtení podporuje paměť, zvyšuje představivost, rozvíjí úsudek, rozšiřuje slovní zásobu. Je přitom prakticky jedno, jakou knihu čtete. Benefity budete mít jak z dobré detektivky, tak z historického románu.

Komunikace s ostatními lidmi

Snažte se komunikovat s druhými lidmi a pravidelně navštěvujte různá setkání, kluby, přednášky. Starší člověk, který zůstane sám, je velmi ohrožen ztrátou svých duševních schopností, protože ztrácí důvod, proč se o něco zajímat. Je přitom mnoho zajímavých příležitostí, které je škoda nevyužít. Pozor na rozšířený zlozvyk, který vám ničí mozek! Více jsme psali zde.

Nepodceňujte jídelníček

Jídlo souvisí pochopitelně se stavem našich cév. Vedle tohoto hlediska jsou ale některé potraviny, které mají na mozek zvlášť pozitivní vliv. Jde o kvalitní vysokoprocentní čokoládu. Stačí třeba jeden dílek denně. Velmi dobré jsou ovesné vločky, vlašské ořechy a třeba banány, borůvky, které stimulují paměť. Vhodné je také různé sušené ovoce, špenát a další potraviny. Vynikající je také vláknina.

Začněte včas

Stejně jako je jasné, že nelze začít s běháním v osmdesáti letech, protože to by pro netrénovaný organismus byla pohroma, je málo účinné, pokud se začnete o stav svého mozku zajímat příliš pozdě. Optimální je dodržovat výše uvedená pravidla od mládí a začlenit více mozkových aktivit a ubrat naopak pouhé konzumování hudby, filmů a hraní počítačových her. Je ovšem pravda, že počítačové hry mají specificky vliv na trénink postřehu a některé rozvíjejí i další schopnosti. Je tedy spíš problém, že člověku, který se na nich stane závislý, ubírají čas na jiné důležité aktivity. Jako doplněk pro seniory jsou naopak vynikající.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu