Je nejlepší čas na sběr vlašských ořechů. Připravte si z nich velmi účinný lék

Zdraví 12. září 2018 | 10:07 — Monika Moorová
Vlašáky jsou nejen chutné, ale není pochyb ani o jejich léčivých účincích. Než je všechny vylouskáte, schovejte si jich pár stranou i se skořápkou. Uvidíte, jak se vám v zimním období budou hodit.
Další 4 fotografie v galerii
Vlašské ořechy mají úžasné účinky na náš organismus / Shutterstock

Všude se dočtete, že nejlepším možným způsobem je ořechy buď zamrazit, skladovat v ledničce, naložené v medu, nebo je dokonce zavařit. To vše jsou skvělé způsoby, které vám posléze ulehčí a urychlí jejich použití například při vánočním pečení. Má to však jednu nevýhodu, a to: nebudete si moci udělat účinný čaj proti kašli.

Skladujte i se skořápkou

Po důkladném vysušení vlašských ořechů můžete většinu uskladnit jak jste zvyklí. Máte-li však ořechů hodně, nebojte se jich klidně sto uschovat i se skořápkou. Vložte je do rašlových pytlů, které zavěste na suché půdě. Nemáte-li půdu, nasypte ořechy do papírových pytlíků a schovejte je na tmavé, suché a chladné místo.

Domácí čaj proti kašli

Jakmile na vás skočí první chřipka a nebudete se moci zbavit dávivého kašle, vzpomeňte si na vaše vlašské ořechy. Respektive hlavně na jejich skořápky! Z vaší uschované dávky jich vezměte rovných dvanáct a zbavte je, pro tuto chvíli nepotřebných, jader. Na těch si smlsnete později. Skořápky namočte do půl litru vody a nechte 12 hodin louhovat. Poté vše ještě povařte a na závěr sceďte. Čaj pijte vlažný několikrát denně. Můžete ho ještě dochutit medem. Čaj rozpouští hleny a díky tomu budete cítit úlevu už po dvou dnech. Důvody, proč bychom si měli dopřát hrst ořechů denně. Čtěte více.

Čaj se dá připravit i z listů

Jednu vrchovatou lžičku pokrájených listů ořešáku královského spařte ve 250 ml vroucí vody a krátce vyluhujte. Tento čaj silně čistí krev a je i výborným prostředkem na různé kožní problémy. Je velmi prospěšný i při žaludečních či střevních potížích, podporuje trávení a má i odhleňovací účinky. Pomůže vám i při nechutenství, zácpě, ale rovněž při cukrovce či žloutence. Listy k přípravě čaje se však používají pouze mladé čerstvé, a to v průběhu června.

Účinky na lidské zdraví

 • silná schopnost čistit krev
 • snižuje hladinu cukru krvi
 • má odhleňovací schopnost
 • čistí střeva a žaludek
 • má antibakteriální a protizánětlivé účinky
 • pomáhá při gynekologických obtížích
 • snižuje tlak
 • pomáhá při nechutenství
 • podporuje růst a sílu vlasů
 • používá se při nadměrném pocení nohou
 • hojí obtížně hojící se rány
 • pomáhá při kožních onemocněních

Je vidět, že ořešák královský nenosí své druhové jméno nadarmo. Jeho mladé listy, oplodí i zralé plody mají úžasné účinky na lidské zdraví. Velké množství mýtů panuje kolem konzumace ořechů při dietě. Tématu jsme se věnovali podrobně v jiném článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eliška Bučková přistižena ve svatebních šatech! Bude se snad vdávat?

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu